اخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

افزایش چشمگیر تولیدات کشاورزی

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، در نشست با مطبوعات خبری، از افزایش چشمگیر تولیدات کشاورزی در چند دهه اخیر، خبر داد.

حسین برزگر، به پیشرفت‌های استان در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: میزان تولیدات کشاورزی استان در سال ۱۳۵۶ حدود ۲۹۶ هزار تن بوده در حالیکه این میزان تولیدات در حال حاضر به یک میلیون و ۶۲۷ هزار تن رسیده است. البته او درباره این که این ارقام در 10 ساله گذشته و در دولتهای مختلف چه فراز و فرودی داشته‌اند و نرخ تغییرات چه میزان بوده سخنی به میان نیاورد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در طول چهار دهه اخیر، محصولات زراعی استان به ۹۸۶ هزار تن، محصولات باغی به ۲۳۴ هزار تن، محصولات دام و طیور به ۳۷۲ هزارتن، محصولات شیلاتی به ۲۲.۵ هزار تن و تولید قارچ دکمه‌ای به ۶ هزار و ۸۰۰ تن افزایش یافته درحالیکه در سال ۵۷ میزان محصولات زراعی استان ۲۲۱ هزار تن، محصولات باغی ۲۹ هزار تن، محصولات دام و طیور ۴۷ هزار تن و محصولات شیلاتی استان بسیار ناچیز بوده است.

برزگر خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی دو واحد گاوداری صنعتی در استان فعال بود اما این تعداد به ۵۳۶ واحد در حال حاضر افزایش یافته است و در حالیکه در سال ۵۷ تنها پنج واحد پرواربندی گوساله و بره در استان وجود داشت اما این تعداد در سال ۹۷ به ۳۹۴ واحد رسید و تعداد واحد تولید مرغ گوشتی از پنج واحد به ۲۰۹ واحد در حال حاضر افزایش یافته است.

وی، با اشاره به عملکرد جهاد سازندگی در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: بنیان بیش از ۸۰ درصد جاده‌های روستایی و شبکه برق روستایی در زمان جهاد سازندگی ایجاد شده است.

برزگر توسعه گلخانه‌ها را از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد سازندگی در سال‌های اخیر اعلام کرد و گفت: در حالیکه قبل از انقلاب و طی سه دهه اخیر هیچ واحد گلخانه در استان وجود نداشت اما در حال حاضر ۵۶ هکتار گلخانه در استان ایجاد شده است. اما وی اشاره‌ای به هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌های دولتها برای دستیابی به سقف تولید و نحوه رسیدن آنها به اهداف نکرد! به علاوه سخنی از برنامه دولت برای بازاریابی و فروش این تولیدات به میان نیاورد.

منبع: ایانا

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا