آکادمی قارچبیماری های قارچکلینیک

دلایل قهوه ای شدن قارچ پس از برداشت + روش جلوگیری آن

درصورتی‌که  تمام کلاهک قارچ  به یکباره تغییر رنگ بدهد علت آن را موجود زنده نمی تواند معرفی کرد بلکه در نتیجه اسیب به کلاهک قارچ با مواد شیمیایی نظیر فرمالین و سموم شیمیایی و انتشار گازهای فنولی ایجاد شده است.

ولی برخی از باکتری‌ها که برای قارچ خوراکی  عامل بیماری محسوب می شوند، در توسعه و گسترش این اختلال نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

هاگ- بیشترین فرایند تغییر رنگ و قهوه‌ای شدن پس از برداشت در قارچ خوراکی توسط باکتری Pseudomonas fluorescens ایجاد می شود .

باکتری p.tolaasii   نیز عامل بیماری لکه قهوه‌ای است در همین گروه از باکتری‌ها قرار دارد. گزارش‌هایی وجود دارد که با استعمال ترکیبات باکتری‌کش مثل کلرین میزان شیوع این اختلال در قارچ خوراکی کاهش بسیار چشمگیری پیداکرده است.

علائم این بیماری

همان‌طور که از نام این بیماری پیدا است قارچ‌های مبتلا از رنگ سفید به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند. در برخی از مواقع، این تغییر رنگ ممکن است که در طول یک شب رخ دهد درحالی‌که در برخی شرایط دیگر بیش از یک روز  طول خواهد کشید. سرعت این تغییر رنگ متاثر  از جمعیت باکتریایی که در زمان برداشت بر روی سطح قارچ وجود دارد خواهد بود .

فاکتور دوم موثر بر  سرعت تغییر رنگ خیس ماندن سطح قارچ پس از برداشت است.
در حقیقت شدت و سرعت توسعه علائم رنگی بر روی قارچ به جمعیت اولیه باکتری و شرایطی که قارچ در آن نگهداری می‌شود بستگی خواهد داشت.

هر روشی که سبب کاهش جمعیت باکتریایی موجود بر روی سطح کلاهک شود خطر تغییر رنگ را به حداقل خواهد رساند.از طرف دیگر پرهیز از برداشت قارچ خیس و کاهش رطوبت در سردخانه نگهداری پس از برداشت قارچ نیز کمک موثری بر این روند تغییر رنگ خواهد بود .

کنترل این بیماری

هیچ روش خاصی برای کنترل این بیماری توصیه نشده است. به‌هرحال، ممکن است که استفاده از کلرین همان‌طور که برای کنترل بیماری لکه باکتریایی مفید است، میزان تغییر رنگ باکتریایی را نیز به حداقل میزان خود برساند.

در برخی از کشورها از کلرین دیوکسین و کلرید کلسیم برای بهبود سفیدی پس از برداشت و کیفیت قارچ استفاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا