اخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

زنجان و تولید قارچ خوراکی

کاهش پرورش قارچ در زنجان

کرونا ویروس صنعت پرورش قارچ در زنجان را کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری هاگ و به نقل از تسنیم، منوچهر کریمی، کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان درباره میزان قارچ تولیدی استان تا قبل از شیوع ویروس کرونا سالانه یک هزار  تن بود اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا این صنعت را نیز با رکود مواجه کرده و حجم تولیدی قارچ استان را کاهش داده است.

او افزود: تاثیر این ویروس بر روی واحد‌های کوچک خانگی شدیدتر است به طوری که میزان تولید واحد‌های کوچک مقیاس به میزان 30 الی 50 درصد کاهش یافته است و تولید‌کنندگان خرد با آسیب اقتصادی روبه‌رو شده‌اند.

افزایش قیمت نهاده و تعطیلی واحدهای پرورش قارچ

این مسئول با بیان این که صنعت فرآوری قارچ خوراکی نیز در استان زنجان وجود ندارد گفت: علاوه بر موارد مذکور مشکلاتی همانند افزایش قیمت نهاده‌های مورد نیاز این صنعت را با مشکل مواجه می‌کند به همین دلیل تعداد واحد‌های فعال پرورش قارچ خوراکی از 160 مورد در سال 93 به 64 واحد در سال 99 کاهش یافته است.

کریمی با بیان این‌که 61 واحد پرورش قارچ خوراکی به صورت سنتی و سه واحد پرورش قارچ به صورت صنعتی با مقیاس بالای 65 تن در حال فعالیت در استان زنجان هستند تصریح کرد: شهرستان ابهر بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص می دهد.

وی خاطر نشان کرد: میزان اشتغال در صنعت پرورش قارچ خوراکی در استان زنجان به بیش از 150 نفر می‌رسد و افراد متخصص از جمله تحصیل‌کردگان رشته‌‌های کشاورزی در صورت حمایت از این رشته علاقه مناسبی به اشتغال در این صنعت نشان می‌‌دهند.

با تمام آن‌چه که گفته شد علاوه بر مشکلات خاص در پرورش قارچ خوراکی از جمله نبود واحد‌های فراوری و بالا بودن قیمت نهاده‌ها که سدی بر مسیر تولید در سال جهش تولید است و حل مسائل همت مسئولان را می‌طلبد اما نباید از اثر منفی ویروس کرونا بر این صنعت نیز غافل بود.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا