اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارش

شناسنامه دار شدن تولیدکنندگان و بهره برداران دنبلان

در حال حاضر تنها بازار ترافل ایران در گالکیش قرار دارد و حالا این امکان به وجود آمده است تا بهره‌برداران قارچ ترافل (دنبلان) برای عرضه محصول خود شناسنامه‌دار شوند.

به گزارش خبرگزاری هاگ و به نقل از نیلکوه، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان در شورای اداری شهرستان گالیکش ضمن بیان ارزش غذایی بالا و خودرو بودن قارچ محلی در منطقه جنگلی گالیکش و شرق گلستان، خاطرنشان کرد: در این منطقه قارچ محلی به نام (دنبلان) و یا «ترافل» به‌صورت خودرو تولید می‌شود که در سال گذشته هر کیلو آن به مبلغ ۳۲۰ هزار تومان در بازار داخلی به فروش رفت.

عباس اغنامی در ادامه سخنان خود حول شرایط کنونی رشد این قارچ افزود: بازدیدهایی توسط کارشناسان ایتالیایی از این منطقه درباره این نوع قارچ صورت گرفته و آن‌ها اذعان دارند با توجه به برداشت غیراصولی، بی‌رویه و خارج از زمان برداشت باعث می‌شود ترشحات قارچ انجام نشود و تا ۲ یا ۳ سال آینده، نسل این قارچ در منطقه نابود خواهد شد.

اشاره به پتانسیل‌های موجود

این مقام مسئول در توضیح بیشتر درباره پتانسیل‌های این محصول گفت: این قارچ در بازار جهانی اکسیر جوانی نام دارد و ارزش ریالی و غذایی خوبی برای صادرات محسوب می‌شود که برای کوتاه شدن دست سودجویان بنا داریم مراکز خریدوفروش شناسایی‌شده و شناسنامه‌دار شوند تا برداشت اصولی این محصول آموزش داده‌شده و افراد سودجو نتوانند در این امر سوءاستفاده کنند.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان در سخنان خود تصریح کرد: به دلیل ناآشنایی مردم در برداشت غیر صحیح این محصول اگر دولت دخالت نکند این میراث گران‌بها از بین خواهد رفت. اغنامی در پایان اظهارات خود خواست تا دادستانی و نیروی انتظامی با سوداگران غیر مجاز قارچ برخورد کنند.

صدور کارت شناسایی برای بهره‌برداران قارچ ترافل

همچنین گفتنی است که صبح امروز اداره منابع طبیعی گالیکش با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کارت شناسایی (مجوز بهره‌برداری) پس از گذراندن دوره آموزشی برای بهره‌برداران قارچ دنبلان صادر می‌شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا