اخبار تولید قارچاخبار صنعت قارچ

صنعت قارچ در همدان در مسیر پیشرفت

یکی از تولیدکنندگان قارچ در همدان با اشاره به پیشینه استان همدان در تولید این محصول، گفت: در استان همدان صنعت قارچ با مجموعه تولیدی قارچ سینا که اولین کارخانه تولید قارچ در ایران بود، صنعتی پیشرو به‌حساب می‌آمد اما بعد از تعطیلی این کارخانه در حدود ۱۱ سال پیش، این صنعت در استان رو به افول گذاشت.

به گزارش خبرگزاری هاگ- در سال‌های اخیر با تأسیس تولیدی‌های بزرگ قارچ این صنعت در مسیر پیشرفت قرار گرفت و ما در تلاشیم با تولیدات خود ضعف‌های صنعت قارچ را در استان برطرف کنیم. “علی وفایی” ضمن اینکه تولید قارچ را کار پز زحمتی می‌داند، در رابطه با مشکلات موجود برای تولید قارچ، افزود: تولید و کاشت قارچ تحت تأثیر عوامل فراوانی قرار دارد. از یک ویروس کوچک که می‌تواند کل محصول را درگیر کند گرفته تا نوسانات بازار همگی باعث از بین رفتن زحمات تولیدکننده می‌شود.

نداشتن صنف، یکی از مشکلات موجود

در این میان افرادی نیز وجود دارند که باعث شکستن قیمت‌ها در بازار و ایجاد مشکل برای تولیدی‌ها می‌شوند. وی یکی از مشکلات بزرگ در همدان را نبود صنف دانست، تا قیمت‌های معینی مانند بازار تهران اعلام شود. متأسفانه قیمت‌ها را دلالان تعیین می‌کنند و معمولاً رقم مشخصی نیست.

تولیدکننده‌های کوچک داخلی که به‌راحتی با گرفتن مدرک و وام ۲۰ میلیونی از فنی و حرفه‌ای دست به تولید قارچ می‌زنند به علت نداشتن سردخانه‌ های تخصصی برای نگهداری قارچ‌های تولیدشده‌شان مجبور می‌شوند این قارچ‌ها را پیش از آنکه فاسد شوند حتی بسیار کمتر از قیمت بازار به دلالان بفروشند و همین امر باعث ضربه زدن به‌ کار تولیدی‌های اصلی و بزرگ‌تر می‌شود.

این عوامل سبب شده است این صنعت نتواند در استان رشد و پیشرفت شایان توجهی داشته باشد. اگر بتوانیم بین تولیدی‌های کوچک خانگی و تولید کننده‌های بزرگ انسجام برقرار کنیم و همه را زیر نظر یک سازمان مشخص قرار دهیم، به‌یقین می‌توانیم باعث پیشرفت هرچه بیشتر صنعت قارچ استان شویم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا