اخباراخبار اقتصادی

فلج شدن تولید با کاسبی بانک حامی کشاورز؟؟!!

اعطای تسهیلات با بهره ۳۶ درصدی

یک تولیدکننده قارچ خوراکی: سیستم بانکی مخصوصا بانک کشاورزی تولید را فلج کرده است چون ترجیح میدهد به جای اعطای تسهیلات با بهره ۱۴درصد به تولیدکنندگان، آن را به بخشهای دیگر با بهره ۳۶ درصد بدهد.

بازار؛ گروه کشاورزی: محمد حسن افشار، فعال صنعت قارچ خوراکی کشور به خبرنگار «بازار» گفت: در حال حاضر، واحدهای پرورش قارچ غالبا به دلیل مشکل نقدینگی از تمام ظرفیت شان استفاده نمی کنند.

وی مدعی شد: در حقیقت بانک ها و مخصوصا بانک کشاورزی در حوزه اعطای انواع تسهیلات بسیار بد عمل می کنند؛ یعنی در حالی که یک زمان بانک کشاورزی بهترین بانک حامی کشاورزان بود الان روبروی تولید و تولیدکننده ایستاده است.

موانع ایجاد شده توسط بانک کشاورزی تولیدکننده را از گرفتن تسهیلات منصرف می سازد
به گفته او، متاسفانه بانک کشاورزی بقدری در مسیر دریافت تسهیلات برای تولید کننده مانع تراشی می کنند که تولیدکننده و کشاورز در نیمه راه به اصطلاح می بُرد و از خیر گرفتن تسهیلات می گذرد.

ایشان در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر اکثر واحدها مشکل نقدینگی دارند، گفت: اگر دولت شرایطی فراهم کند که به واحدها نقدینگی تزریق شود قطعا تولید بالا می رود و در حالی که شرایط صادرات نیز فراهم است، این صنعت پویاتر از گذشته کار می کند.

وی ادعا کرد: متاسفانه الان بانک کشاورزی با تولید کنندگان همراهی نمی کند و لذا مشکل بزرگ قارچ کاران، سیستم بانکی مخصوص بانک کشاورزی است. به طوری که حتی  ۵ درصد از متقاضیان نیز موفق به اخذ تسهیلات نشده اند.

بانک کشاورزی کاسب شده است و به دنبال بهره ۳۶ درصدی در ازای اعطای تسهیلات است
این فعال اقتصادی تصریح کرد: همانطور که می دانید تسهیلات بانک کشاورزی به منِ تولید کننده با نرخ سود ۱۴ درصد داده می شود اما اگر همین تسهیلات را به بخش های دیگر همچون خدمات بدهند با بهره ۳۶ درصدی خواهد بود. بنابراین بانک کشاورزی نیز همچون دیگران کاسب شده است و به فکر تولید نیست؛ بلکه به دنبال این است که پول را در جایی به کار بیندازند که ۳۶ درصد بهره داشته باشد.

افشار در پاسخ به این سوال که برای پُر کردن یک سالن استاندارد، پرورش دهنده قارچ چقدر بودجه نیاز دارد، گفت: به دلیل تورم موجود پر کردن یک سالن ۲۰ تنی، ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کامپوست، ۲۰ میلیون تومان هزینه خاک و بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه کارگری دارد و لذا با احتساب این اعداد و دیگر هزینه های موجود، می بینید که هزینه پر کردن یک سالن استاندارد حدود ۱۸۰ میلیون تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا