آکادمی قارچبیماری های قارچکلینیک

آشنایی با قارچ جوهری یا کاپرینوس Coprinus plicatilis

چند روز پس از پر سالن با کمپوست جدید در مرحله رشد رویشی و حتی در ابتدای دوره هوادهی و قبل از ظهور قارچ بر روی بستر ممکن است کلاهک قارچ‌های کوچک و ظریفی به نام کوپرینوس بر روی بستر ظاهر شوند و پس از چند روز مضمهل شده و از خود مایع سیاه‌رنگ تولید کند.

میسیلیوم این قارچ خاکستری  است و به راحتی نمی توان آن را از میسیلیوم قارچ خوراکی در بستر تشخیص داد. این قارچ از گروه قارچ های رقیب قارچ دکمه ای است که بر اساس شدت عامل ایجاد این قارچ بر روی کمپوست ،قارچ جوهری می تواند از چند عدد تا تعداد بسیار زیاد بر روی بستر و حتی تا قبل از شروع فلاش اول ظاهر شود. علیرغم  ظهور  این قارچ به تعداد زیاد قبل از فلاش یک بر روی بستر، به نظر می‌رسد محصول تولیدی در فلاش یک  کاملا طبیعی است. درنتیجه این فکر تداعی می‌شود که کمپوست مصرفی به لحاظ کیفیت رضایت‌بخش بوده و مشکلی  ندارد. ولی در حقیقت وجود قارچ‌های کوپرینوس نشان‌دهنده‌ی آمونیوم زیاد و آزاد در کمپوست است که دلایل آن می تواند مصرف کود مرغی ونیترون زیاد در فرمولاسیون کمپوست و یا عدم تبدیل آن به پروتئین میکروبی در کمپوست درفاز 2 باشد .

در صورت نامناسب بودن شرایط فاز دو (پاستوریزه و کاندیشینگ یا بهینه‌سازی) گاز آمونیاک و آمونیوم موجود در کمپوست کاملاً به پروتئین میکروبی تبدیل نشده ویا در اصطلاح کمپوست کاملاً شیرین نمی‌شود و در نتیجه بخشی از آمونیوم در کمپوست باقی‌ خواهد ماند. وجود آمونیوم درکمپوست از رشد طبیعی ریسه قارچ دکمه ای جلوگیری می‌کند و اسپان ران را با مشکل و کندی انجام می‌شود.

متاسفانه راه حل و یا درمانی برای این قارچ رقیب وجود ندارد و تنها راه پیشگیری آن ، تولید کمپوست مرغوب از حیث پارامترهای شیمیایی و یکنواختی در آن است. در مواردی دیده می شود که در محل ظهور قارچ جوهری ، در انتهای فلاش 2 و در فلاش 3 قارچ دکمه ای ظاهر می شود که علت آن مصرف آمونیم موجود در کمپوست توسط قارچ جوهری در طول زمان است.

 کوپرینوس Coprinus

 

قارچ‌های کپرینوس بر روی بقایای گیاهی در حال پوسیدن معمولاً رشد می‌کنند.
این قارچ نیز چند گونه دارد که یک گونه آن (کپرینوس کماتوس) خوراکی است.
اکثراً قارچ‌هایی که به صورت دسته‌ای که سیاه شده‌اند در پای درختان یا بوته‌ها مخصوصاً در فصل بهار می‌بینیم از این خانواده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا