قارچ های خوراکیمعرفی قارچ‌هاویکی قارچ

قارچ چمن زار چیست؟

قارچ چمن زار با نام علمی (Agaricus campestris) نام یک گونه از تیره غاریقونیان است. بر اساس مطالعات انجام‌شده، از میان گونه‌های بررسی‌شده از قارچ‌های خوراکی و دارویی متعلق به جنس Agaricus، این‌گونه دارای بیشترین توان آنتی‌اکسیدانت می‌باشد.

آرایه شناسی

 

 • فرمانروا: قارچ
 • شاخه: قارخانه
 • رده: کلاه‌ قارچان
 • راسته: قارچ گذاری تیغک‌دار
 • تیره: غاریقونیان
 • گونه ها: A. campestris
 • نام علمی: Agaricus campestris

 

پراکنش در ایران

گزارش‌های معدودی از رویش این قارچ در دست بوده و وجود آن در استان مازندران، جنگل‌های نور و استان آذربایجان شرقی، پوشش‌های جنگی ارسباران به اثبات رسیده است. با زمان بهار و تابستان است.

کلاهک

به قطر ۸۰-۵۰ میلی‌متر در ابتدا کروی و سپس زنگوله‌ای شکل، سپر مانند و گاهی اندکی فرورفته می‌شود. بافت کلاهک گوشتی، سطح آن صاف و بدون موسفید  یکدست و در شرایط خشک به رنگ آجری یا نخودی مات در می‌آید. حاشیه کلاهک به سمت داخل پیچ‌خورده و زوائد ناشی بقایای پرده روی آن قابل‌مشاهده است. تیغه‌ها آزاد، متراکم با دو طول متفاوت، در ابتدا سفید و سپس صورتی‌رنگ و درنهایت قرمز مایل به قهوه‌ای می‌شود.

پایه

به ابعاد ۱۲-۵ × ۷۰- ۴۰ میلی‌متر، توپر، استوانه‌ای یا به سمت قاعده باریک، سطح آن صاف و سفید، حلقه‌ی فوقانی، باحالت غشایی و رنگ سفید است. بافت درونی سید و گوشت ضخامت آن در محل دیسک به ۱۰-۸ میلی‌متر می‌رسد.

اسپورها

اثر اسپور به رنگ قهوه‌ای مایل به ارغوانی است. به‌اندازه‌ی ۵-۴ ۸-۶ / ۹ میکرومتر، تخم‌مرغی شکل با یک دیواره‌ی ضخیم، قهوه‌ای و صاف است بازیدیوم ها به ابعاد ۷-۲۶۷۶-۲۴ میکرومتر، گرزی شکل حامل ۴ استریگما است.

کیلو سیستیدیوم و پلیوروسیستیدیوم وجود ندارد. بافت از هیف های دارای دیواری نازک و درهم بافته و متراکم تشکیل‌شده است. غشاء سطحی کلاهک از هیف های شعاعی با دیواره‌ی نازک تشکیل‌شده است.

تأثیر مصرف قارچ خوراکی A. campestris در کاهش میزان قند خون به اثبات رسیده است. بررسی مکانیزم این فرآیند نشان داد که این قارچ دارای قابلیت کاهش قند خون (Hypoglycemic A) آزادسازی انسولین و عملکرد شبه انسولینی از طریق فعالیت‌های پانکراتیک و اکستراپانکراتیک است(1998Gray and Flatt)

در یک تحقیق دیگر انجام‌شده، میزان عملکرد گونه‌های مختلفی از قارچ‌های دارویی در کاهش قند خون مورد مقایسه قرار گرفت. بر اساس نتایج به‌ دست‌آمده، گونه‌ی A. campestris به همراه ۳ گونه‌ی Phellinus baumii و A. auricular-judae. Grifola frondosa دارای بیشترین میزان تأثیر کاهش قند خون معرفی گردیدند. (2005,.Hwang et al)

بر اساس مطالعات انجام‌شده، از میان گونه‌های بررسی‌شده از قارچ‌های خوراکی و دارویی متعلق به جنس Agaricus، این‌گونه دارای بیشترین توان آنتی‌اکسیدانت می‌باشد. (2008.Barros et al) همچنین قارچ A. campestris دارای ترکیب آنتی‌بیوتیکی تحت عنوان Campestrin است که خاصیت بازدارندگی مناسبی علیه باتری‌های گرم مثبت و گرم منفی نشان می‌دهد. (Bose 1955).

 

 

‫2 دیدگاه ها

 1. قبلا اصلا تمایلی به موندن تو سایتتون نداشتم الان فقط دوست دارم تو سایت بچرخم عالی شده!
  قارچ ها دنیای بسیار بزرگی دارن که حتی منبع های بزرگی چون ویکی پدیا و هیچ سایت منبع داخلی و خارجی اینقدر جامع مثل سایت شما به تک تک قارچ ها نپرداختن.
  ته ته تهش ۱۰ تا قارچ سمی و قارچ خوراکی برای اشنایی گذاشتن وقتی دیدم این همه نوع قارچ دارم و فقط سایت شما هست که تمام قارچ هارو معرفی کرده متوجه شدم شما یک منبع خیلی عالی هستید.
  واقعا عالیه….

  1. ممنون از توجه و لطف شما
   تمام تلاش تیم هاگ توجه به نیازهای اقشار مختلف و جلب رضایتشون هست و امیدواریم در رسیدن به این هدف موفق باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا