خواص قارچویکی قارچ

چربی ها (کالری) و قارچ

میزان مواد کالری زا نظیر قندها و نشاسته در قارچ‌های خوراکی پایین است.

میزان تری گلیسرید و کلسترول در قارچ خوراکی پایین است. لذا قارچ‌های خوراکی برای کسانی که به دلیل کلسترول یا تری گلیسرید بالای خونشان نباید از گوشت قرمز استفاده کنند (به‌ویژه بیمارانی که دچار گرفتگی شاهرگ قلب هستند)، غذای مفیدی محسوب می‌شود. در قارچ دکمه‌ای سفید، اسیدهای چرب مختلف ازجمله اسید لینولئیک غیراشباع که مهم‌ترین گروه چربی حیاتی برای انسان می‌باشد، وجود دارد. سهم این اسید در ارقام سفید قارچ ۶۳% و در ارقام کرم‌رنگ ۷۴% است.

چربی

چربی ها نیز اغلب به‌طور متوسط ۸-۱ درصد وزن خشک و ۰/۳ – ۰/۱ درصد وزن‌تر قارچ‌ها را تشکیل می‌دهند. این مقدار چربی ناچیز بوده و به همین دلیل قارچ‌ها جزو مواد غذایی کم‌چرب و درنتیجه کم‌کالری به‌حساب می‌آیند. چربی های موجود در قارچ دارای ترکیب جالبی هستند و برخی از نیازمندی‌ های مهم بدن را به نحو مطلوب تأمین می‌کنند.

اسیدهای چرب غیراشباع در برنامه غذایی روزانه ضروری است. ولی زیاد بودن این نوع اسید برای سلامتی مضر شمرده می‌شود. انواع اسیدهای چرب غیراشباع در قارچ‌ها به‌وفور وجود دارند و می‌توانند نیازمندی‌های بدن را تأمین کنند.

کالری

میزان انرژی اغلب قارچ‌ها کم و بین ۵۰۰-۱۵۰ کالری در هر کیلوگرم در تغییر است. از این نظر می‌توان قارچ‌ها را با سیب هم‌ رده دانست. میزان انرژی موجود در هر کیلوگرم قارچ دکمه‌ای سفید، ۳۹۰ کالری است.

به دلیل کمی انرژی و وجود مقدار کم‌سدیم در قارچ، این ماده غذایی برای بیمارانی قلبی و افراد چاق بسیار مطلوب است. درمجموع، ازآنجاکه قارچ دارای قند، چربی و درنتیجه انرژی کمی است و فاقد نشاسته و کلسترول می‌باشد، می‌تواند در میان اقلام خوراکی متنوعی که در حال حاضر  وجود دارند، جایگاه مناسبی پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا