قارچ‌های داروییمعرفی قارچ‌هاویکی قارچ

قارچ پلی پور دالان دار

آرایه شناسی

فرمانرو: Fungi

بخش: Basidiomycota

دسته: Agaricomycetes

رده: Polyporales

تیره: Polyporaceae

جنس: Daedaleopsis

گونه: D. confragosa

نام علمی: Daedaleopsis confragosa

مترادف:
(Boletus confragosus Bolton (1791
(Daedalea confragosa (Bolton) Pers. (1801
(Trametes confragosa (Bolton) Rabenhorst (1844
(Polyporus confragosus (Bolton) P.Kumm. (1871
(Striglia confragosa (Bolton) Kuntze (1891
(Lenzites confragosa (Bolton) Pat. (1900
(Agaricus confragosus (Bolton) Murrill (1905
(Daedalea confragosa f. bulliardii (Fr.) Domański, Orloś & Skirg. (1967
(Ischnoderma confragosum (Bolton) Zmitr. (2001

پراکنش در ایران: تاکنون وجود این قارچ در پوشش‌های جنگلی استان‌های مازندران، گلستان، گیلان و جنگل‌های ارسباران به اثبات رسیده است.
زمان رویش: پاییز.

اندام بارده یک ساله، به شکل نیم دایره تا بادبزنی و تخت که بدون وجود پایه از یک سمت به بستر رشدی متصل می‌گردد. اندام بارده به شعاع تا ۱۲ سانتی متر می‌باشد. رنگ سطح کلاهک اغلب خاکستری، خاکستری قهوه‌ای تا قهوه‌ای دیده می‌ شود. سطح کلاهک صاف یا پوشیده از موهای ریز بوده و به وسیله‌ی ردیفی از نوارهای رنگارنگ متحدالمرکز تزئین شده است.

سطح زیرین اندام بارده از مجموعه‌ای از منافذ گرد تا مستطیلی، کشیده و باریک تشکیل شده است (Daedaleoid)، به طوری که ظاهری شبیه راهروهای پرپیچ و خم در سطح تحتانی قارچ ایجاد شده است. سطح منافذ به رنگ کرمی بوده و دیواره‌ی بین منافذ معمولاً ضخیم و محکم است.

قارچ پلی پور دالان دار, هاگ

اسپورها

اسپورها بیضوی، غیرآمیلوئیدی و به اندازه‌ی ۳/۵-۲ * ۸-۶ میکرومتر و نقش اسیوری به رنگ سفید و بازیدیوم ها به شکل استوانه‌ای با اندکی انحنا و به اندازه‌ی ۵-۴ * ۴۵-۳۰ میکرومتر دیده می‌شوند. سیستیدیوم در این گونه دیده نمی‌شود، اما دندروهایفیدیوم ها Dendrohyphidia به قطر تا ۳ میکرومتر وجود دارد.

ترکیبات

ترکیبی تحت عنوان lupen-3-one-(29)20 از کلاهک‌های این قارچ استخراج گردید که تاثیرات آنتی بیوتیکی در برابر دستهای قارچ‌ها و باکتریها از خود نشان می‌دهد. بر اساس تحقیقات انجام گرفته این ترکیب خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی مناسبی در مقابل برخی قارچهای بیماری زای انسانی و باکتری‌هایی نظیر Escherichia coli، Proteus vulgaris، Pseudomonas pyocyanea، Bacillus subtilis و Staphylococcus aureus از خود نشان داد. (2002,.Kim et al)

قارچ D.confragosa از جمله قارچ‌های دارویی می‌باشد که عصاره‌ی آن قابلیت ممانعت از فعالیت آنزیم zinc – containing metalloendopeptidases angiotensin – converting و neutral endopeptidase NEP را دارا است. با توجه به نقش این دو آنزیم در بروز گروهی از عوارض و بیماری‌های انسانی، عصارهی مستخرج از بازیدیوکارپ قارچ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بررسی تأثیر پلی ساکاریدهای استخراج شده از D. confragosa، بر روی موشهای آزمایشگاهی نشانگر تأثیرات بازدارندگی این دسته از ترکیبات بر سلول‌های سرطانی 180 Sarcoma و Ehrlich solid بود. همچنین یک ترکیب متانول مستخرج از قارچ، خواص بازدارندگی و سیتوتوکسیک در مقابل سلول‌های سرطانی L1210 را در موشها از خود نشان داد. (2004,.Tomasi et al)

احداث سالن پرورش قارچ (قسمت اول)
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا