حرف ما

رکورد قیمت قارچ

امروز سه‌شنبه 1401/05/25 هر کیلوگرم قارچ درجه یک در کیسه‌های 5کیلویی به قیمت 53،000 تومان، در سبد 5 کیلویی به قیمت 54،000 تومان و در بسته‌های 100 گرمی به قیمت 57000 تومان در مراکز فروش عمده قارچ در تهران، عرضه شد.

قیمت قارچ رکورد زد

 

قیمت قارچ رکورد زد

همان طور که در نمودار و جدول فوق مشاهده می‌کنید، این آمار نسبت به روزهای مشابه در پنج سال گذشته، نشان می‌دهد، علاوه بر ثبت رکورد قیمت در امروز، چنین درصد رشد نرخی، تا کنون بی‌سابقه بوده است. این در حالی است که بیشترین نرخ درصد رشد قیمت قارچ در سال گذشته، اختصاص به  قارچ فله در کارتن 5 کیلویی با 71 درصد  و قارچ فله در کیسه‌های 5 کیلویی با 76درصد بوده است.

لازم به ذکر است امسال با این روند افزایش قیمت‌ها، شاهد افزایش نه درصدی قیمت قارچ در کارتن 5 کیلویی با 80درصد، و هفت درصدی قارچ در کیسه‌های 5 کیلویی با 83درصد افزایش نسبت به سال گذشته هستیم. باید خاطر نشان کرد حداقل درصد افزایش نرخ قارچ  با 46 درصد در کارتون 5 کیلویی و 50 درصد در کیسه‌های 5 کیلویی در سال 99 بوده است.

به گفته کارشناسان امر، از دلایل اصلی این افزایش قیمت و کمبود عرضه نسبت به تقاضا، می‌توان بی‌رغبتی تولیدکنندگان برای ادامه تولید با توجه به بازار ماه‌‌های گذشته و فروش محصول کمتر از بهای تمام شده، افزایش دما و نبود امکانات کافی اعم از تاسیسات و تجهیزات مناسب برای کنترل دما در مزارع قارچ، را برشمرد.

با توجه به تجربه سال‌های گذشته، به نظر می‌رسد با افزایش مقطعی قیمت قارچ، مجددا تعداد زیادی از  واحدهای فعال پرورش قارچ تولید خود را افزایش داده، و واحدهای غیرفعال نیز برای فعالیت مجدد آغاز به کار ‌کنند. به این ترتیب خطر کاهش بیش از حد قیمت‌ عرضه قارچ – تا پایین‌تر از قیمت تولید – فعالان این حوزه را تهدید خواهد کرد.

امیدواریم متولیان صنعت قارچ در ماه‌های آتی با ایجاد بازارهای با ثبات، از تاثیرات هیجانی این افزایش و کاهش قیمت ناگهانی قارچ در بازار، پیشگیری کرده و با استفاده از اتاق فکر و نخبه‌های درون صنفی، با دستیابی به راهکارهای مناسب بر مشکلات و معضلات پیش رو فائق آیند.

همیشه بر این باوریم استفاده از خرد جمعی و گردهم‌آیی تولیدکنندگان قارچ در سایه انجمن صنفی قارچ کشور، بهترین راهکار برای حل مشکلات بوده، و نجات و پویایی صنف را رقم خواهد زد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا