اخبار صنعت قارچانجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ

قیمت قارچ هر کیلو ۷۵ هزار تومان

زمینه برای صادرات دو برابری قارچ به روسیه فراهم است

به گزارش هاگ، از همشهری آنلاین، باغبانی -دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی- گفت: قیمت قارچ در سر مزرعه هر کیلو ۵۰ تا ۶۰ هزارتومان و در خرده فروشی‌ها ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان است. با بهبود عرضه، قیمت طی یک ماه آینده به کاهش می رسد.

به گفته او، بنابر آمار ۹۰ درصد واحدها نیمه صنعتی هستند. با شروع فصل گرما و عدم دستگاه‌های خنک کننده میزان تولید کاهش یافته که همین امر منجر به نوسان قیمت در بازار شده است.

باغبانی از عرضه روزانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ تن قارچ در بازار خبر داد و گفت: با بهبود شرایط  تولید در فصل سرما پیش بینی می‌شود که تولید ماه آینده به ۵۵۰ تن در سطح کشور برسد.

دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی می‌گوید: با توجه به پروانه‌های بهره برداری تا پایان سال گذشته پیش بینی می‌شود که تولید به ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزارتن برسد، اما به دلیل شوک اصلاح نظام یارانه به اقتصاد کشور پیش بینی می‌شود که تولید به ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزارتن برسد.

بنابر گفته باغبانی، بنابر آمار سال گذشته ۳ هزارتن قارچ صادر شد، امسال هم مشکلی از لحاظ صادرات نداریم؛ بنابراین مشکلات جنگ روسیه و اوکراین و عدم تعادل با کشورهای اروپایی مزیت خوبی برای صادرکنندگان ایرانی است چرا که سالانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزارتن قارچ در روسیه مصرف می‌شود که با این وجود امکان افزایش ۲ برابری تولید وجود دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا