آشنایی با بیماری های قارچکلینیک قارچ

نمونه برداری از ویروس های قارچ خوراکی

پیکره‌های ویروس، بسیار کوچک و غیرقابل مشاهده با میکروسکوپ نوری هستند. ویروس‌ها برخلاف قارچ‌ها و باکتری‌ها روی محیط کشت مصنوعی رشد نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری هاگ- اولین ویروس شناسایی‌شده قارچ خوراکی، ویروس عامل بیماری فرانسوی قارچ خوراکی است. این ویروس در ابتدا با مقایسه میزان رشد میسیلیوم قارچ خوراکی آلوده به ویروس با میزان رشد میسیلیوم قارچ اسپان مادری آن شناسایی شد. هنگامی‌که ویروس در غلظت زیاد وجود داشته باشد رشد میسیلیوم قارچ آلوده به ویروس بسیار کمتر از استرین سالم آن خواهد بود. ازآنجایی‌که همه استرین ها به یک اندازه، رشد نمی‌کنند و نیاز است که رشد آنها را با کشت سالمی از همان نوع استرین مقایسه کرد.

تشخیص آلودگی

ماهیت آلوده‌کنندگی ویروس فرانسوی قارچ خوراکی را می‌توان به‌راحتی با آناستوموز دادن با یک کشت سالم روی محیط کشت آگار اثبات کرد. همچنین می‌توان نشان داد که در همان روزی که آناستومز بین هیف آلوده و سالم رخ می‌دهد؛ هیفی که قبلاً عاری از ویروس بوده، رشد بسیار کندتری خواهد داشت. این مشاهده اثبات می‌کند که ویروس از کشت آلوده به کشت سالم منتقل‌شده است.

میکروسکوپ الکترونی (EM) وسیله مهمی برای شناسایی بیماری فرانسوی قارچ خوراکی است. قارچ‌های مبتلا چلانده شده و مقدار کمی از عصاره آن، برای بررسی روی اسلاید قرار داده می‌شود. در صورت وجود ویروس، پیکره آن، زیر میکروسکوپ مشاهده خواهد شد. ایراد این تکنیک، توزیع ناهمگن پیکره‌های ویروس در بافت قارچ بیمار و گاهی جمعیت پایین آنها است.

به همین دلیل لازم است که عصاره قارچ از اندام‌های باردهی بیشتری گرفته شود و از هر نمونه تعداد بیشتری اسلاید گرفته شود. به‌طورمعمول، ده اندام باردهی از بستر آلوده به ویروس گرفته می‌شود. بیشترین میزان آلودگی به ویروس در نمونه‌های گرفته‌شده از فلش سوم مشاهده‌ شده است.

نمونه‌برداری از ویروئیدها، مایکوپلاسماها و ریکتزیاها

تاکنون هیچ‌یک از این گروه‌ها در قارچ خوراکی بیماری ایجاد نکرده‌اند. به‌هرحال، بیماری‌هایی مانند بیماری مومیایی وجود دارند که عامل ایجادکننده آن، هنوز مشخص نشده و ممکن است که باکتری‌های سخت کشت، عامل ایجادکننده این بیماری باشند. به‌منظور بررسی بیماری‌های جدید بایستی، همه گروه‌های شناخته‌شده بیمارگرها را موردمطالعه قرارداد.

ویروئیدها

ویروئیدها با استفاده از تکنیک‌هایی شبیه به تکنبک PAGE شناسایی می‌شوند که در آن RNA تک‌رشته‌ای استخراج‌شده و پس از ژل الکتروفورز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. ویروئیدها در مقایسه با ویروس‌ها کوچک هستند ازاین‌رو مقدار ssRNA استخراج‌شده بسیارکم خواهد بود. معمولاً از یک نوع هستند به‌طوری‌که یک باند در ژل مشاهده می‌شود. ویروئیدها با ویروس‌ها تفاوت دارند فاقد پوشش پروتئینی بوده و با میکروسکوپ الکترونی قابل‌مشاهده نیستند. ازاین‌رو با بیماری ویروس X قارچ خوراکی شباهت‌هایی دارند به‌جز اینکه ویروئیدها از یک باند بزرگ RNA تشکیل‌ شده‌اند.

مایکوپلاسماها

مایکوپلاسماها یا فیتوپلاسماها (آنهایی که در گیاهان سبز می‌شوند) به‌وسیله تکنیک‌های اختصاصی مانند میکروسکوپ معمولی مجهز به سیستم رنگ‌آمیزی قابل‌شناسایی هستند. این موجودات شبیه پلاسمودیوم (بدون شکل مشخص و ثابت) هستند.

کشت ریکتزیاها و باکتری‌های سخت کشت، بسیار دشوار است و وجود آنها معمولاً توسط میکروسکوپ، رنگ‌آمیزی اختصاصی، آنتی‌بادی فلورسنت و PCR مشخص می‌شود. باکتری‌های سخت کشت، شامل برخی از گونه‌های Pseudomonas هستند اما با گونه‌های مرتبط با قارچ خوراکی هیچ قرابت ژنتیکی نداشته و تنها در گیاهان آوندی دیده‌شده‌اند.

این باکتری‌ها توسط ناقلینی مانند حشرات منتشر می‌شوند. اگرچه باکتری‌ها  در اغلب موارد در درون میسیلیوم قارچ خوراکی دیده می‌شوند اما تاکنون این نوع از باکتری‌ها در قارچ خوراکی مشاهده نشده‌اند.

خصوصیات کف-زايی پوره قارچ دکمه‌ای
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا