آموزش تولید و پرورش قارچ

نکاتی از قفسه بندی سالن قارچ؟؟!!

قفسه بندی سالن پرورش قارچ

 

قفسه بندی سالن پرورش قارچ یکی از موضوعات مهم و اساسی در فعالیت پرورش قارچ است که عدم توجه به آن در نهایت می تواند به خسارات کلان در تولید منتهی شود. انتخاب جنس مناسب برای ساخت قفسه، ابعاد مناسب آن، رعایت فاصله بین قفسه ها و میزان فاصله از زمین همگی باید بر اساس استانداردهای تعیین شده صورت گیرد.
طول و تعداد طبقات با توجه به ابعاد سالن پرورش متغیر است ولی بهترین عرض1/6 متر ، فاصله طبقات در ارتفاع 0/6متر ، فاصله اولین طبقه از کف0/2متر و فاصله اخرین طبقه با سقف 0/8 تا 1 متر باید باشد.

لازم بذکر است که اندازه پهنای استاندارد قفسه ها در جهان 1/4 متر است.

به منظور دسترسی راحت به تمام طبقات و نقاط سالن عمدتا سه راهرو بین طبقات در نظر گرفته می شود. در سالن های کوچک یک راهرو و در سالن های مدرن با توجه به متراژ بالای سالن 5 راهرو لحاظ می شود.

طبقات از مصالح مختلف نظیر چوب، لوله های گالوانیز، قفسه های اهنی و پروفیل های صنعتی گالوانیز یا آلومینیوم ساخته می شود.

 قفسه بندی سالن قارچ

 

دلایل قفسه بندی سالن پرورش قارچ 

  • استفاده حداکثری از فضا در سالن قارچ برای تولید بیشتر با توجه به سرمایه ثابت در ساخت سالن. لازم بذکر است که با اجرای قفسه بندی صحیح می توان در سالنی با 100 متر مربع مساحت، سطح زیر کشتی در حدود 300 متر مربع ایجاد کرد.
  • جریان مطلوب هوا در تمام نقاط سالن.
  •  پراکنش مناسب نور برای اجرای دقیق و صحیح عملیات تولید.
  • جلوگیری از وارد آمدن آسیب به کمپوست و قارچ های موجود در قفسه ها در حین اجرای عملیات تولید به دلیل فاصله مناسب طبقات از کف سالن وسایر طبقات.

 

 قفسه بندی سالن قارچ2

جهت مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه به بخش آموزش تولید و پرورش قارچ هاگ رجوع کنید.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *