آکادمی آموزش پرورش قارچبیماری های قارچکلینیک

نکاتی در بیماری تارعنکبوتی

نکاتی در بیماری تارعنکبوتی، با ورود سم قارچ کش مترافنون (VIVANDO) به بازار مصرف برای کنترل و مبارزه با بیماری تارعنکبوتی، سال ها مبارزه شیمیائی 100% موثری با بیماری تارعنکبوتی رقم خورده است ولی متاسفانه پدیده مقاومت بوجود آمده در سال های اخیر در عامل بیماری، ضمن نتایج متفاوت بدست امده در قیاس با دوران طلایی مصرف این قارچ کش، بیماری تار عنکبوتی مجددا در حال مطرح شدن در صنعت قارچ جهان قرار داده است.

این نتایج متفاوت شامل ظهور لکه های بیماری بر روی بستر و قارچ در فلاش دو و ایجاد تردید در نگهداری سالن برای برداشت فلاش 3 است و در چنین شرایطی است که سالن دارها نیز بدون دغدغه ای در این خصوص و بدون توجه به اینکه چه کسی و به چه شکل باید اقدامات موثری در خصوص کنترل و مبارزه با این بیماری را باید داشت، به کار خود ادامه میدهند.

مهم ترین موضوع در مسیر مبارزه موثر با بیماری، شناسایی بیماری، آگاهی از اقدامات موثر و بکارگیری صحیح و بموقع آن ها درجهت کنترل بیماری است. در ادامه به تعدادی از علل اصلی عدم مبارزه موفق با بیماری تار عنکبوتی به شرح ذیل اشاره می شود.

1- پرسنل قارچ چین در حین انجام عملیات برداشت به دلیل نور کم سالن ها برداشتی و یا تراکم زیاد قارچ های روئیده شده بر روی بستر، لکه های الودگی را تشخیص نمی دهند.

2- عدم وجود آموزش های مناسب مصور و توضیحات مفید و کارآمد به قارچ چین های تازه کار و عدم آگاهی ایشان از پتانسیل خسارت بیماری.

3- عدم وجود مجموعه مقررات بهداشتی با ضمانت اجرایی مناسب برای پرسنل مزرعه.

4- عدم اطلاع رسانی وضعیت قارچ ها از حیث اندازه در سالن های مختلف برداشتی به قارچ چین ها که همین موضوع سبب میشود تا قارچ چین ها در طی روز به کرات به سالنهای متفاوت مراجعه نمایند.

5- ابزار و ادوات قارچ چینی شامل بی سیم ها، پلاک های شناسایی قارچ چین ها، سبد ها، ترولی های قارچ چینی از سالنی به سالن دیگر بدون پاکسازی و ضدعفونی انتقال داده می شوند.

6- درب سالن های برداشت در حین عملیات برداشت، عموما باز است.

7-  سالن های آلوده به بیماری تار عنکبوتی بصورت روزانه بازدید و تیمار مناسب پیش از  ورود قارچ چین ها نمی شوند.

در عمل با ورود به سالنی که لکه های بیماری تارعنکبوتی به قطر 15سانتی متر وجود دارد مطمئن شوید که در طی 3 روز گذشته هیچگونه اقدام پیشگیرانه ای در آن سالن صورت نگرفته است.

در آخر باید متذکر شد که در صورت مشاهده هر یک از نکات فوق در مزرعه، زمان انجام اقدامات موثر از سوی شما فرا رسیده است.

 

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا