اخبار صنعت قارچحوادث صنعت قارچ

چند تکه از قارچ‌های سمی مساوی با از بین رفتن کبد و یا مرگ است

چند تکه از قارچ‌های سمی مساوی با از بین رفتن کبد و یا مرگ است، به گزارش خبرگزاری هاگ به نقل از ایسنا، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر ضرورت خودداری از چیدن و حتی لمس و مصرف قارچ‌های روییده در طبیعت و کوه و دشت، تاکید کرد و گفت: خوردن چند لقمه از قارچ‌های سمی می تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار انداخته و حتی موجب مرگ شود.

فرزاد رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه همه قارچ‌های روییده در طبیعت، خوراکی نیستند، اظهار کرد: احتمال مسمومیت و مرگ درپی مصرف برخی قارچ‌های موجود در طبیعت بسیار بالا بوده و سالانه افراد زیادی را روانه بیمارستان می‌کند.

وی با بیان اینکه مراقب قارچ‌های سمی روییده در طبیعت باشید، گفت: با رسیدن روزهای بهاری و بیشتر شدن طبیعت گردی‌ها و رشد قارچ در این مواقع، باید از مصرف قارچ های خودرو که در دل طبیعت ظاهر می شوند اجتناب کرد.

این متخصص طب اورژانس با تأکید بر اینکه باید از چیدن و مصرف قارچ‌های روییده در طبیعت و کوه و دشت خودداری کرد، افزود: نمی‌توان از روی ظاهر قارچ یا مزه آن، وحشی، خوراکی و یا سمی بودن آن را تشخیص داد و تنها آزمایشگاه می‌تواند خوراکی بودن آنها را تأیید کند؛ هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که بتوان از خوراکی بودن قارچ اطمینان حاصل کرد.

علائم مسمومیت

وی، علائم زودرس مسمومیت با قارچ را شامل تهوع و استفراغ، اسهال، شکم‌ درد و تعریق عنوان کرد و افزود: گاهی علائم مغزی مانند توهم، خواب‌آلودگی، تشنج و یا بی‌قراری با این نشانه‌ها همراه می‌شود.

وی بابیان اینکه ایـن علائم چهار تا بیست و چهار ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می‌شود، گفت: نشانه‌های دیررس شامل مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب‌های مغزی است که ممکن است روزها یا هفته‌ها بعد ظاهر شود.

رحمانی در خاتمه خاطرنشان کرد : پختن، آب پز یا کباب کردن قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت سمی بودن آنها را از بین نمی‌برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ، پرهیز از مصرف قارچ‌های روییده در طبیعت است، سم قارچ، پادزهر ندارد و تنها باید از خوردن قارچ‌های وحشی موجود در طبیعـت و غیر پرورشی اجتناب کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا