خرید و نگهداریقارچ و خانواده

چه قارچی را بخریم بهتر است؟

قارچی را انتخاب کنید که تیغه‌های زیر چتر آن نمایان نباشد!

در ایران، قارچ سفید در مقایسه با دیگر قارچ‌ها در دسترس بوده و چند سال است که فله‌ای و بسته‌بندی‌شده آن در بازار به فروش می‌رسد. طعم ملایم دارد و در اندازه کوچک به‌اندازه یک دکمه تا بسیار بزرگ  یافت می‌شود. این قارچ هنگام رویش به انواع قارچ دکمه‌ای، قارچ با کلاهک بسته و قارچ با کلاهک باز تقسیم می‌ شود. قارچ دکمه‌ای در مرحله اول رشد چیده می‌شود و بافتی محکم و اندازه‌ای کوچک دارد.
این قارچ اگر چیده نشود بعد از  ۲۴ ساعت دو برابر شده و تبدیل به قارچ با کلاهک بسته و در مرحله بعد کلاهک آن باز و شکاف‌ها و تیغه‌های زیر آن مشخص می‌ شود. هر چه قارچ بزرگ‌تر و رسیده‌تر شود به همان میزان طعم و مزه آن بهتر می‌شود، اما به دلیل رسیدگی زیاد، ماندگاری کمتری داشته و مستعد فساد است و اگر بلافاصله مصرف نشود از ارزش تغذیه‌ای آن به مقدار زیادی کاسته می‌شود.
بر این اساس قارچ دکمه‌ای متوسط با کلاهک بسته؛ یعنی قارچی که شکاف و تیغه‌های زیر آن قابل‌مشاهده نباشد، مطلوب‌ترین و باکیفیت‌ترین نوع قارچ سفید محسوب می‌شود. این قارچ پتاسیم زیادی دارد و ریتم طبیعی قلب را حفظ می‌کند و برای کاهش فشارخون نافع است. مس موجود در آن به گلبول سازی بدن کمک می‌کند و منبع عالی سلنیوم است و برای اسپرم سازی در مردان مفید بوده و خطر بروز سرطان سینه و پروستات را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا