بیشتر بدانیمدانستنی‌ها

کشف رادیو اکتیو در یک قارچ

وقتی آلارم دستگاه چک گمرک به صدا درمی‌آید

می‌توان از قارچ‌ها برای پاک‌سازی مناطق آلوده به ضایعات رادیواکتیوی استفاده کرد.

خاک در مناطق صنعتی در طیف وسیعی آلوده به ترکیباتی مثل نفت، فلزات سنگین، PCB (بیفنول‌های پلی کلر) و حتی ضایعات رادیواکتیو هستند. قارچ‌هایی که در محیط‌های آلوده رشد می‌کنند می‌توانند سموم را در بافت‌های خود جذب کنند و درنتیجه قارچ‌هایی که در این مناطق رشد می‌کنند نباید خورده و مصرف شوند.

یک گردشگر در ترنوبیل، شهری در حدود ۶۰ مایلی چرنوبیل که در آنجا حادثه هسته‌ای رخ داد، با یک شیشه قارچ‌ترشی به ایالات‌متحده آمریکا برگشت که در این  مسیر بازگشت مأموران گمرک حین چک کردن چمدان‌ها با آلارم این دستگاه مواجه شدند. که این مأموران پس از بررسی‌های انجام‌شده دریافتند که ظرف حاوی‌ترشی قارچ دارای مواد رادیواکتیوی است.

همچنین تعدادی از قارچ‌ها هم می‌تواند در سم‌زدایی محیط‌های آلوده کمک کند و باعث زیست بومی‌سازی آن منطقه شوند. برای این کار قارچ‌های پوسیدگی سفید و قارچ‌های پوسیدگی قهوه‌ای بیشتریبن کاربرد را دارند. قارچ‌ها کاندیدهای خوبی برای پاکسازی زباله‌های سمی هستند و موردتوجه دانشمندان و سازمان‌های دولتی قرارگرفته‌اند.

خواص قارچ برای محیط زیست

تجمع زیستی محل‌های زباله سمی بسیار جذاب است زیرا باعث می‌شود آن خاک در همان محل مورداستفاده قرار گیرد. خاک‌های آلوده نیازی به دفع ندارند و هزینه‌های بلای حمل‌ونقل  و ذخیره هم از بین می‌رود زیرا ازآنجاکه این قارچ‌ها می‌توانند هیدروکربن‌های پیچیده را به ترکیبات عنصری کاهش دهند، این ترکیبات هیچ خطری برای محیط‌زیست ندارند. درواقع، این آلاینده‌های سابق حتی می‌توانند “کود” تلقی شوند، بلکه به‌جای آسیب رساندن به پایه تغذیه‌ای خاک، به‌عنوان کود کمک می‌کنند.

این گروه ممکن است پاسخ بسیاری از مشکلات زباله‌های سمی را حل کند. قارچ‌های حاصل از ضایعات سمی نباید خورده شوند، زیرا سموم فلزی سنگین باقیمانده ممکن است درون قارچ‌ها متمرکز شوند.

 

تاثیر قارچ بر مغز انسان
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن