حوادث صنعت قارچ

کشف و امحا قارچ فاسد در اصفهان

کشف و امحاء بیش از 200 کیلو قارچ خوراکی خراب شده

اخبار مربوط به کشف و امحا قارچ فاسد در نقاط مختلف کشور در این صفحه به آگاهی شما عزیزان خواهد رسید.


کشف 200 کیلو قارچ فاسد برای تولید سوسیس و کالباس

1403/02/25

مهدی هادی سرپرست اداره کل استاندارد استان اصفهان گفت: کارشناسان بخش صنایع غذایی طی بازرسی از یک واحد تولیدی فرآورده‌های گوشتی (سوسیس و کالباس)، بیش از 200 کیلوگرم قارچ خوراکی فاسد شده که قرار بود برای درست کردن سوسیس و کالباس از آن استفاده شود را کشف و ضمن هماهنگی با مراجع قضایی، نسبت به امحاء آن اقدام نمودند.

سال گذشته نیز بیش از یک تن قارچ فاسد که آماده استفاده در محصولات گوشتی سوسیس و کالباس بود، در استان اصفهان کشف، ضبط و امحاء گردید.

امحای قارچ فاسد و خراب که قرار بود در دست کردن سوسیس و کالباس استفاده شود

دبیر شورای استاندارد استان ضمن درخواست از شهروندان اصفهان برای اطلاع‌ رسانی مشاهده‌ هر گونه کالای غیر استاندارد به این اداره‌کل تاکید نمود: چنانچه مصرف کنندگان به علت غیر استاندارد بودن کالا یا خدمت، متحمل هر گونه خسارت و ضرر (مالی، ایمنی و سلامتی) شده باشند می‌توانند به اداره کل استاندارد استان و یا نمایندگی‌های استاندارد در شهرستان (کاشان و گلپایگان) مراجعه و شکایت خود را ثبت نمایند.

 

منبع: موج نیوز


امحای یک تن قارچ خراب در یک کارخانه محصولات پروتئینی

1402/04/03

رضا دولتشاهی معاون ارزیابی انطباق اداره کل استاندارد استان اصفهان از کشف و امحا قارچ فاسد به میزان یک تن، در یک واحد تولیدی این استان خبر داد.

اداره کل استاندارد استان اصفهان اعلام کرد: کارشناسان بخش صنایع غذایی این اداره، در بازرسی از یک واحد تولیدی فرآورده‌های گوشتی، یک تن قارچ خوراکی فاسد مورد مصرف در فرآورده سوسیس و کالباس را کشف و با هماهنگی با مراجع قضایی، نسبت به امحای آن اقدام کردند.

دولتشاهی با استناد به ماده ۱۹ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، اظهار داشت: کارشناسان سازمان ملی استاندارد ایران مجازند به منظور انجام فرایند بازرسی و نمونه‌ برداری به محل‌های تولید، بسته‌بندی، تمرکز، عرضه و فروش مواد خوراکی و کالاها، یا مراکز ارائه دهنده خدمات مشمول استاندارد اجباری، مراجعه نمایند.

اکرم قصری کارشناس نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد استان اصفهان، در این رابطه اظهار داشت: محموله کشف شده، فاقد پروانه تولید و استانداردهای صنعت قارچ بود و در بشکه های بزرگ در آب نمک نگهداری می شد اما به دلیل آلوده بودن و فاسد و مخمر شدن قابل استفاده در مواد غذایی نبود.

وی افزود: واحد مذکور در یکی از شهرک های صنعتی استان فعالیت می‌کرد و دارای مجوز بود؛ از این رو کارشناسان ما، به‌ منظور بازرسی و نمونه‌برداری به این واحد مراجعه کرده بودند و این محموله را کشف کردند. بررسی های اولیه نشان داد که قرار بود از این قارچ‌های فاسد در تولید کالباس مرغ و قارچ استفاده شود که محموله مذکور قبل از استفاده، کشف و امحا شد.

قصری با اشاره به اینکه استفاده از مواد فاسد در تولید فراورده های غذایی در دراز مدت می تواند زمینه ابتلا به انواع بیماری ها مانند سرطان را ایجاد کند، تصریح کرد: عوارض استفاده از مواد فاسد در تولید محصولاتی مانند سوسیس و کالباس در همان لحظه مصرف بروز پیدا نمی کند اما به دلیل وارد شدن سُموم به بدن به تدریج بر روی سلامت اثرگذار خواهد بود.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ سلامت مردم و تلاش و همت کارشناسان اداره کل استاندارد برای شناسایی واحدهای تولیدی متخلف، خاطرنشان کرد: پرونده واحد تولیدی متخلف مذکور در کمیسیون ماده ۴۲ استاندارد با حضور نماینده دستگاه قضایی بررسی و درباره آن تصمیم گیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کنترل مواد غذایی در مرحله تولید از وظایف اداره کل استاندارد است، افزود: بطور میانگین از هر واحد تولیدی در هر ماه حداقل یک بار بازدید و نمونه برداری صورت می گیرد. همچنین در صورت مشاهده مواد غذایی فاسد نسبت به امحا آن و پلمپ کارگاه اقدام میشود.

این کارشناس استاندارد از مردم خواست تا در صورت مشاهده مواد غذایی فاقد نشان استاندارد و کد ۱۰ رقمی و یا محصولات غذایی با ظاهر، طعم و بوی نامطلوب آن را به اداره کل استاندارد گزارش کنند تا پیگیری شود.

سامانه تلفنی اداره کل استاندارد شماره چهار رقمی ۱۵۱۷ است.

 

منبع: ایرنا

اخبار حوادث صنعت قارچ را در هاگ بخوانید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا