دانستنی‌ها درباره قارچ

گروه‌های غذایی مورد نیاز برای روزه‌ داران

در این ایام میانه‌ روی و محدود کردن غذاهای دارای چربی، کلسترول، قند و نمک زیاد و ترکیبات افزودنی رعایت شو

گروه‌های غذایی مورد نیاز برای روزه‌ داران، ندا فرح‌بخش کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر مصرف گروه‌های غذایی مورد نیاز در ایام روزه‌ داری، توصیه کرد در این ایام میانه‌ روی و محدود کردن غذاهای دارای چربی، کلسترول، قند و نمک زیاد و ترکیبات افزودنی رعایت شود.

وی با اشاره به گروه‌های غذایی مورد نیاز در ایام روزه‌ داری اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان مانند همیشه پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل یعنی تامین انواع مختلفی از مواد غذایی به تناسب با یکدیگر و مقادیر کافی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن مورد تاکید است و رعایت میانه‌ روی و محدود کردن غذاهای دارای چربی، کلسترول، قند و نمک زیاد و ترکیبات افزودنی نیز توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه غذاها بر اساس محتوای پروتئین، ویتامین و مواد معدنی در شش گروه اصلی غذایی قرار دارند، افزود: گروه نان و غلات شامل نان‌ها از جمله سنگک، بربری، نان جو، لواش، تافتون و سایر نان‌های محلی، برنج، انواع ماکارونی، رشته‌ها، غلات صبحانه، بلغور گندم و بلغور جو است که توصیه می‌شود حداقل نیمی از نان و غلات مصرفی روزانه از نوع سبوس‌دار باشد.

کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: گروه‌های غذایی مورد نیاز برای روزه‌ داران، گروه سبزی‌ها نیز شامل انواع قارچ خوراکی، کاهو، اسفناج، کرفس ، سبزی خوردن و سایر سبزی‌های برگی، انواع کلم، هویج، بادمجان، نخود سبز، لوبیا سبز، انواع کدو، فلفل، خیار، گوجه فرنگی و پیاز که باید مصرف مواد غذایی از این گروه‌ها در رژیم غذایی گنجانده شود.

فرح بخش بیان کرد: انواع میوه‌های فصل از جمله مرکبات مانند پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، سیب و کیوی و انواع  آب میوه طبیعی و بدون شکر، کمپوت میوه‌ها که کم شیرین یا بدون شکر افزوده باشند و میوه‌های خشک نیز جزو گروه میوه‌ها هستند و مصرف مقادیر کافی گروه سبزی‌ها و میوه‌ها در ایام روزه‌داری با تامین ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C و پیش‌ساز ویتامین A به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری کووید – ۱۹ کمک می‌کند.

کارشناس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: گروه شیر و لبنیات نیز شامل شیر، ماست، پنیر، کشک و دوغ است؛ این گروه علاوه بر تامین کلسیم و فسفر و بخشی از پروتئین، ویتامین‌های گروه B به خصوص ویتامین B۲ و B۱۲ را که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند، تامین می‌کند بنابراین توصیه می‌شود لبنیات از نوع کم چرب با کمتر از ۲.۵ درصد چربی مصرف شود.

فرح بخش عنوان کرد: گروه گوشت و تخم مرغ نیز منبع تامین پروتئین حیوانی و با کیفیت بالا است که شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، میگو، بلدرچین، غاز، اردک، تخم مرغ و تخم سایر پرندگان است.

وی با اشاره به اهمیت مصرف گروه حبوبات و مغز دانه‌ها  بیان کرد: حبوبات شامل نخود، انواع لوبیا، عدس، باقلا، لپه، ماش و مغزها شامل گردو، بادام، قند، پسته، بادام زمینی و بادام هندی است که در ایام روزه‌داری، باید مصرف منابع کافی پروتئین اعم از حیوانی و یا گیاهی که برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از بیماری کووید –  لازم هستند، مورد توجه قرار بگیرد. قارچ خوراکی و انواع حبوبات، منبع گیاهی پروتئین هستند و زمانی که همراه با غلات مصرف می‌شوند، به عنوان جایگزین گوشت، مرغ و ماهی می‌توانند یک پروتئین خوب و با کیفیت برای بدن باشند. با دانستنی‌ها در حوزه قارچ بیشتر بدانید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا