اخباراخبار عمومی و گزارش

علائم مسمومیت قارچ سمی / از مصرف قارچ های خودرو و فله ای بپرهیزید

علائم مسمومیت قارچ سمی، به گزارش خبرگزاری هاگ، به نقل از حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهان پور سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اظهار کرد: با توجه به اوضاع جوی و بارندگی‌های اخیر در فصل بهار رویش قارچ خودرو طبیعتاً افزایش‌ یافته و برخی افراد ممکن است از این قارچ‌ها استفاده و یا افرادی برای تأمین معاش به چیدن قارچ‌های خودرو و فروش آن‌ها اقدام کنند.

وی ادامه داد:  تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد دشوار بلکه ناممکن است.

برای جلوگیری مسمومیت قارچ سمی از قارچ‌های دارای بسته‌بندی مشخص استفاده کنید.

جهان پور بابیان اینکه متأسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده می‌کنند سمی است و هر ساله صدها نفر مسموم و متأسفانه تعدادی از هم‌ وطنانمان در اثر مصرف این قارچ‌ها فوت می‌کنند، تصریح کرد: تعدادی کاندید پیوند کبد می‌شوند و ده‌ها نفر نیز دچار عوارض تأخیری ناشی از مصرف این قارچ‌ها می‌شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه تشخیص این قارچ‌ها سخت است، اکیداً توصیه می‌شود از قارچ‌های خودرو و فله‌ای استفاده نشود و مردم از قارچ‌های دارای بسته‌بندی مشخص و مجوز بهداشتی استفاده کنند.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: تهوع، استفراغ، سرگیجه، دل درد، کاهش هشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی و … از علائم این نوع مسمومیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − دو =

دکمه بازگشت به بالا