جهاد کشاورزی

افزایش تولید و مصرف قارچ در استان گیلان

به دلیل افزایش آگاهی مردم از ارزش غذایی قارچ، مصرف این محصول در استان رو به افزایش است.

به گزارش خبرگزاری هاگ و به نقل از  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، منوچهر پارسافر، استفاده از قارچ در فست فودها و غذاهای امروزی را به‌عنوان یکی دیگر از دلایل افزایش استفاده از این محصول در استان دانسته و در ادامه سخنان خود گفت: بازار فروش خوب این محصول باعث شده که افراد بیشتری برای تولید این محصول ترغیب شوند.

پارسافر در رابطه با تولیدات شهرستان‌ها تصریح کرد: قارچ در شهرستان‌های املش، آستارا، رشت، انزلی و صومعه‌سرا بیش از شهرستان‌‌های دیگر تولید می‌شود.

عرضه تولیدات استان به بازار استان‌های مجاور

وی با اشاره به میزان تولیدات استان، خاطرنشان کرد: قارچ تولیدشده استان گیلان در بازارهای استان‌های هم‌جوار نیز به فروش می‌رسد.

پارسافر در توضیحات خود ضمن بیان این مطلب که  بازار فروش قارچ همواره با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه است، این نکته را یادآور شد: چندی پیش اخباری در خصوص مسمومیت افراد براثر مصرف قارچ در فضاهای مجازی منتشر شد که بر فروش این محصول تأثیر گذاشت و مصرف آن را کاهش داد.

وی از محبوبیت این محصول خوراکی به دلیل برخورداری از پروتئین بالا گفته و اشاره کرد قارچ باید همواره در سبد خانوارها قرار بگیرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین در خصوص افزایش قیمت مواد مصرفی این صنعت گفت: با توجه به اینکه کاه و کلش و کود از مواد اولیه موردنیاز برای تولید قارچ محسوب می‌شوند و در حال حاضر با افزایش قیمت مواد اولیه برای تولید محصول مواجه هستیم، درنتیجه این امر، باعث می‌شود که افراد جدید رغبتی برای ورود به تولید این محصول نداشته باشند.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه تولید قارچ می‌تواند در افزایش آمار اشتغال استان نقش مؤثری داشته باشد و به‌خصوص باعث افزایش درآمد خانوارهای روستایی شود، تصریح کرد: سال گذشته ۲۸۶۰ تن قارچ در گیلان تولید شد که ۴۰۰ تن آن در بخش مشاغل خانگی بوده است.

پارسافر در رابطه با آمار تولیدات قارچ گفت: میزان تولید قارچ از ابتدای سال جاری تاکنون در دست بررسی است، اما شواهد عینی نشان می‌دهد که نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا