انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ

افزایش 400 درصدی قیمت مواد اولیه تولید قارچ

صنعت قارچ کشور رو به نابودی است

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی کشور از افزایش 400 درصدی قیمت مواد اولیه تولید قارچ، در کمتر از6 ماه گلایه کرد. به گفته وی به دلیل بالا رفتن هزینه های تولید، پرورش قارچ در حال حاضر اقتصادی نیست!

او در مصاحبه خود به عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت قارچ و مواد اولیه تولید آن، اشاره کرد و از مشکلات پیش روی تولیدکنندگان سخن گفت.

در ویدیوی زیر می توانید صحبت های ایشان را در این خصوص بشنوید.

رییس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی از افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت مواد اولیه تولید قارچ در کمتر از ۶ ماه و اقتصادی نبودن تولید این محصول به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید خبر داد.

افزایش ۴۰۰ درصدی مواد اولیه تولید قارچ/صنعت قارچ رو به نابودی است
افزایش ۴۰۰ درصدی مواد اولیه تولید قارچ/صنعت قارچ رو به نابودی است

مهدی رجبی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت قارچ در روزهای اخیر افزایش یافته است یا خیر، گفت: قارچ افزایش قیمتی نداشته است و در حال حاضر قیمت آن به صورت عمده و فله کیلویی ۳۵ هزار تومان و به صورت خرده  فروشی و بسته بندی حدود ۵۵ هزارتومان است.

وی ادامه داد: ابتدای سال ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتیم که البته منطقی نبود، زیرا هزینه‌های تولید به حدی بالا رفته است که این میزان افزایش قیمت، هزینه‌های تولیدکنندگان را پوشش نمی‌دهد.

رییس  انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی با بیان اینکه تولید قارچ اقتصادی نیست و برخی از تولیدکنندگان دست از کار کشیده‌اند، افزود: در کمتر از ۶ ماه در مواد اولیه افزایش قیمت ۴۰۰ درصدی داشته‌ایم. کلش که برای بستر رویش قارچ استفاده می‌شود از کیلویی ۱۵۰۰ تومان در فروردین ماه به کیلویی ۴۵۰۰ تومان در اردیبهشت ماه رسیده و خاک پوششی بیش از ۲ برابر افزایش قیمت داشته است. همچنین به دلیل کاهش جوجه ریزی تولید کود مرغی نیز کاهش یافته است.

وی در ادامه گفت: متأسفانه دلالان بازار را در اختیار خود گرفته‌اند. برخی استان‌ها کلش مازاد دارند ولی اجازه خروج آن را از استان ندارند. در نتیجه دلالان این کلش‌ها را دپو کرده‌اند تا در ماه‌های آینده با چندین برابر قیمت به تولیدکنندگان بفروشند.

رجبی در پایان گفت: افزایش هزینه‌های تولید تولیدکنندگان را به ورشکستگی کشانده است و اگر فکری برای این شرایط نشود صنعت قارچ نابود خواهد شد.(۲۶ تیر ۱۴۰۰)

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان  قارچ خوراکی گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها، تولید قارچ ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش‌یافته است افزایش نجومی قیمت قارچ را خواهیم داشت.

افزایش نجومی قیمت قارچ
افزایش نجومی قیمت قارچ

به گزارش خبرگزاری هاگ، به نقل از پول نیوز، مهدی رجبی رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی از افت محسوس تولید قارچ خبر داد و گفت: با توجه به افزایش بی رویه قیمت نهاده‌های تولید و عدم صرفه اقتصادی فروش برای برخی واحدها، تولید قارچ در سطح کشور ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش‌یافته است.

او افزود: در شرایط کنونی میزان تقاضا باعرضه قارچ ناشی از کاهش قدرت خرید همخوانی دارد.
رجبی از افزایش ۲۵ درصدی قیمت قارچ خبر داد و گفت: علی‌رغم افزایش ۲۵ درصدی قیمت قارچ، اما نرخ فروش جوابگوی هزینه‌های تولید نیست که امیدواریم قیمت نهایی تا پایان خرداد اعلام شود.

این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو قارچ درجه یک در بسته بندی‌های ۳ و ۵ کیلویی درب مزرعه را ۳۵ هزار تومان، قارچ درجه ۲ در بسته بندی‌های ۳ و ۵ کیلویی را ۳۳ هزار و ۷۵۰ تومان، قارچ بسته بندی ۲۰۰ گرمی را ۱۰ هزار و ۱۸۷ تومان، قارچ ۴۰۰ گرمی بسته را ۲۰ هزار تومان، قارچ ۸۰۰ گرمی را ۲۲ هزار و ۵۰۰  تومان و یک هزار گرمی را ۲۶ هزار و ۸۷۵ تومان اعلام کرد و افزود: واحدهای صنفی ۲۰ تا ۲۵ درصد سود بر فروش باید لحاظ کنند.

افزایش قیمت

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ادامه داد: با توجه به افزایش افسار گسیخته قیمت نهاده‌ها از ارگان‌های ذی‌ربط همچون وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت انتظار می‌رود که در تأمین مواد اولیه، واردات و صادرات حمایت‌های لازم را داشته باشند تا آینده تولید دچار مشکل نشود.

او درباره آخرین وضعیت قارچ بیان کرد: از ابتدای سال صادرات قارچ به عراق و برخی کشورها در حال انجام است، اما طبق روال همه ساله در فصل تابستان به دلیل عدم انتقال قارچ به صورت مستقیم توسط کانتینرهای یخچال دار، میزان صادرات کاهش می‌یابد؛ چرا که صادرات قارچ جز محصولات فساد پذیر است.
به گفته رجبی، با مشخص شدن قیمت نهاده‌ها و رسیدن به وضعیت پایدار، تولید قارچ افزایش می‌یابد.
این مقام مسئول افزود: دلال بازی در بحث نهاده‌های تولید، آسیب جدی به صنعت وارد کرده که امیدواریم در ماه‌های آینده شرایطی در کشور فراهم شود که تولید این صنف دچار مشکل نشود.

او با بیان اینکه آینده روشنی پیش روی تولید نیست، گفت: امسال به خاطر شرایط خشکسالی و افزایش قیمت مواد اولیه اعم از کاه و کلش گندم امکان تامین وجود ندارد، به همین خاطر به آینده تولید خوش‌بین نیستیم و افزایش نجومی قیمت قارچ را خواهیم داشت.
رجبی در پایان با بیان اینکه بخش اعظم کاه و کلش در دامداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرد: با توجه به کمبود یا نبود مواد اولیه، امکان تولید برای تولیدکننده کمپوست وجود دارد، از این رو تولید به طور متوسط در سطح کشور ۲۰ درصد کاهش یافته است.(۱۸ خرداد ۱۴۰۰ )

 

تمامی اخبار مربوط به انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ را در سایت خبری-آموزشی هاگ دنبال کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا