تاثیر وزن کمپوست بر کیفیت قارچ

تاثیر وزن کمپوست بر کیفیت قارچ

آیا وزن بیشتر کمپوست در مترمربع، در زمان پر کردن، موجب افزایش کیفیت قارچ برداشتی می‌گردد؟

فعالیت کمپوست

میزان پر کردن کمپوست، مقدار وزن کمپوست، در هر مترمربع می‌بایستی حدوداً بین ٨٠ تا ٩٥ کیلوگرم در مترمربع باشد، به یک باور عمومی میزان کمپوست بیشتر موجب افزایش کیفیت قارچ برداشتی می‌گردد. اما آیا این درست است؟

رشد قارچ تماماً به اختلاف دمای کمپوست و هوا بستگی دارد که بین پرورش‌دهندگان، به‌عنوان فعالیت کمپوست (activity) گفته می‌شود. مدیریت فعالیت کمپوست کلید پرورش قارچ است. پر کردن سالن با وزن بیشتر موجب تسریع در روند رشد و گاها خارج از کنترل بودن آن خواهد بود. به‌عنوان‌مثال فلاش اول ٨ الی ١٠ کیلوگرم در هر مترمربع فقط در ٣ روز برداشت خواهد داشت و از طرفی کیفیت محصول پایین خواهد بود.

وزن مناسب

مشکل دیگر که باعث کاهش کیفیت می‌گردد رسیدن سریع دمای کمپوست در زمان فلاش به ٢٥ تا ٢٦ درجه خواهد بود. بنابراین مقدار کمپوست اضافی که پر گردیده است مفید نخواهد بود و به هدر خواهد رفت، گفته می‌شود که پر کردن با وزن ٩٠ کیلوگرم در متر مناسب است، اما درواقع وزن ٨٥ کیلوگرم در متر انتخاب بهتری است. در این شرایط بهتر می‌توان فعالیت کمپوست را کنترل نمود.

خاک‌پوششی رابطه بسیار مهمی با فعالیت کمپوست خواهد داشت. هرچقدر فعالیت کمپوست بیشتر باشد، خاک‌پوششی رطوبت بیشتری از دست خواهد داد و این به معنی رشد بیش‌ازحد میسیلیوم در خاک خواهد بود.

در حال تکمیل…

نويسنده: Mark denOuden
ترجمه و تنظیم: مهندس خوش‌خبر
کارگاه آموزشی مدیران تولید
میخوام مطالعه کنم

یک پیشنهاد برای شما:

قارچ، غذای سلامتی

قارچ، غذای سلامتی

آیا می‌دانید قارچ ماده‌ای غذایی، سرشار از خواص ارزشمند است؟ اهمیت تنظیم زمان و مقدار…

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *