دانستنی‌هاقارچ های سمیمعرفی قارچ‌ها

تبعات مصرف قارچ سایلوبین

سؤالی که بسیار مطرح می‌شود آن است که، با توجه به‌ویژگی‌های منحصربه‌فردی که در مورداستفاده از سایلوبین گزارش‌ شده است، پس چرا خریدوفروش و مصرف این قارچ ممنوعیت قانونی دارد؟!

دکتر علیرضا نوروزی، روان‌پزشک و عضو مرکز ملی مطالعات اعتیاد می‌گوید: اثربخشی‌ترمانی بسیاری از ترکیبات مخدر و حتی روان‌گردان در حالت دارویی و بنا به تجویز پزشک اثبات‌شده است و حتی برخی از آنها مانند مورفین بسیار رایج هستند. این موضوع می‌تواند در مورد ماده مؤثر قارچ جادویی نیز صدق کند. استفاده از این ماده در جهان به‌عنوان دارو مشروط به دریافت مجوزهای رسمی از سازمان غذا و داروی آمریکا و اروپا خواهد بود.

منشأ طبیعی

اغلب منشأ طبیعی داروها، توجیهی برای سوءمصرف این مواد توسط افراد است. درحالی‌که استفاده دارویی از برخی ترکیبات بر اساس بررسی‌های دقیق صورت می‌گیرد که حاوی میزان مشخصی از ماده مؤثر به‌صورت خالص هستند و این موضوع قابلیت تجویز میزان مناسب دارو و کنترل اثرات آن را برای پزشک فراهم می‌کند.

سوء مصرف

این در حالی است که افرادی که به سوءمصرف این ترکیبات روی می‌آورند معمولاً می‌تواند اثرات جبران‌ ناپذیری در پی داشته باشد. به همین جهت، علی‌رغم آن‌که این ماده می‌تواند مصرف پزشکی داشته باشد، به معنای کاملاً مفید بودن آن و مجوز مصرف آزادانه نیست.

عوارض مصرف

دو ماده مؤثر سایلوسایبین و سایلوسین قابل‌تبدیل به هم هستند و سایلوسین حالت قابل‌جذب آنها در بدن است. این آلکالوئیدها پس از مصرف در بدن با رفتاری مشابه هورمونسروتونین موجب احساس سرخوشی و افزایش حساسیت گیرنده‌های عصبی می‌شود. درنتیجه وضوح دید، شدت رنگ‌ها و حساسیت شنوایی مصرف‌کننده تا چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

بسیاری از افرادی که تحت تأثیر مصرف این قارچ قرارگرفته‌اند، تجربه خود را به حضور در دنیایی پررنگ و لعاب مشابه تصاویر سه‌بعدی پرنقش‌ونگار تعبیر می‌کنند. البته در کنار این تحریکات عصبی، حالت تهوع، احساس ضعف در عضلات، خواب‌آلودگی و عدم تطابق دید نیز در مصرف‌کننده ایجاد می‌شود و قطعاً مانند هر ماده روان‌گردان دیگری می‌تواند اثرات مخربی بر سیستم عصبی وارد کند.

افزایش مصرف

البته ویژگی منحصربه‌فرد و متفاوت این روان‌گردان در مقایسه با روان‌گردان دیگر این است که با افزایش دفعات استفاده یا مقدار استفاده، اثربخشی آن به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند!

فواید قارچ گوش ابری
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا