دانستنی‌هاقارچ داروییقارچ های خوراکیمعرفی قارچ‌ها

تفاوت تغذیه ای قارچ های خوراکی

در کل قارچ‌های خوراکی منبع خوبی از مواد مغذی هستند و از مواد غذایی کم‌کالری به‌حساب می‌آیند. اما به جهت میزان مغذی بودن باهم تفاوت‌هایی دارند.

تمامی قارچ‌ها میزان سدیم و چربی در آنها بسیار پایین است. پوسته آنها سرشار از فیبر است که برای رفع یبوست بسیار مفید شناخته‌شده است. فیبر، ترکیبی از کربوهیدرات‌هایی همچون گلیکوژن، مونوساکاریدها،دی‌ساکاریدها، قندهای الکلی و کیتین است.

پروتئین ها

این ماده غذایی برای افرادی که فشارخون بالا دارند و تحت رژیم‌درمانی هستند، بسیار مؤثر بوده و قابلیت هضم پروتئین قارچ خوراکی عامل بسیار مهمی در ارزش غذایی آن به‌حساب می‌آید زیرا حدود ۷۱ تا ۹۰ درصد پروتئین قارچ قابل‌هضم است. قارچ خوراکی غنی از تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3)، پانتوتنیک اسید (ویتامین B5)، ویتامین B6، ویتامین D، اسید فولیک، منگنز، منیزیم، پتاسیم، روی و عنصر سلنیوم است.

سلنیوم آنتی‌اکسیدانی است که با ویتامین E کار می‌کند و سلول‌ها را در برابر رادیکال‌های آزاد که سرطان‌زا هستند در امان نگه می‌دارد. جالب است بدانید که دریافت روزانه سلنیوم از ابتلا به سرطان پروستات نیز پیشگیری می‌کند. برای کسانی که گوشت ماهی یا شیر مصرف نمی‌کنند، قارچ خوراکی منبع بسیار غنی از ویتامین D به‌حساب می‌آید.

قارچ لیوکوپرینوس
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا