اخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

تولید ۹۷۰ تن قارچ خوراکی در خراسان شمالی

تولید قارچ خوراکی در خراسان شمالی 2 برابر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری هاگ به نقل از  ایرنا مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با بهره‌برداری از ۲ واحد صنعتی تولید و پرورش قارچ خوراکی سال گذشته در استان، میزان تولید این محصول درمجموع به ۹۷۰ تن رسید که نسبت به سال پیش از آن، بیش از ۲ برابر افزایش یافت.

مهندس محمدعلی شریکیان گفت: این تولید توسط هفت واحد صنعتی و ۴۸ واحد کوچک در قالب مشاغل خانگی تولید و به بازار مصرف عرضه‌شده است.
وی افزود: صدور مجوز و تأمین تسهیلات سرمایه‌ای و سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی و برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی از مهم‌ترین اقدامات سازمان جهادکشاورزی برای توسعه کشت این محصول بوده است.

شریکیان بیان کرد : قارچ یکی از سالم‌ترین مواد غذایی است که می‌تواند در ترکیب رژیم غذایی مبتلایان به دیابت جای گیرد، قارچ چربی و کلسترول ندارد، مقدار کمی هیدرات‌کربن را در خود جای‌داده و ازلحاظ داشتن پروتئین در سطح خوبی قرار دارد. ویتامین، مواد معدنی، آب و فیبر هم از سایر ترکیبات موجود در قارچ هستند که به‌سلامت هرچه بیشتر بیماران مبتلابه دیابت کمک می‌کنند.
وی بابیان این‌که پرورش‌دهنده قارچ کسی است که از عهده آماده‌سازی سالن پرورش، تأمین تجهیزات و ابزار، تهیه بستر قارچ و سایر موارد برآید، اذعان کرد: رعایت اصول بهداشتی را باید در سالن‌های پرورش قارچ برای پیشگیری آفات و بیماری‌های قارچ به‌عنوان قوانین اصلی و همیشگی مدنظر قرارداد.
شریکیان با اشاره به شرایط جوی و بارش‌های مطلوب سال جاری که زمینه رشد قارچ‌های خودرو را فراهم آورده مؤکدا توصیه کرد از مصرف قارچ‌های خودرو در مراتع، عرصه‌های طبیعی و جنگلی خودداری کنند. بیشترین میزان تولید قارچ در استان با ۱۲۰ تن مربوط به شهرستان‌های بجنورد و شیروان است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا