جهاد کشاورزی

قارچ ها سوپرفود هستند!

قارچ‌های خوراکی سلامت زا، دوستدار محیط زیست و اشتغال آفرین هستند

دکتر جواد جانپور مدیر مرکز خدمات تخصصی فناوری تولید قارچ‌های خوراکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، قارچ های خوراکی را سوپرفود میداند.

وی معتقد است قارچ‌های خوراکی یکی از با ارزش ترین مواد غذایی در دسترس مردم هستند که بدلیل داشتن ترکیبات زیست فعال، می‌توان آن‌ها را جزو سوپرفودها دانست.

دکتر جانپور با بیان این مطلب افزود: غذاهای برتر یا سوپرفود ها، غذاهایی هستند که تراکم مواد مغذی بسیار بالایی دارند، این بدان معنی است که آنها مقدار قابل توجهی از مواد مفید برای بدن را همراه کالری بسیار کم، برای بدن فراهم می‌کنند و حاوی حجم بالایی از مواد معدنی، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها می‌باشند.

وی تصریح کرد: قارچ‌های خوراکی مانند قارچ دکمه‌ای (قارچ سفیدرنگ مرسوم در ایران با سهم 98درصدی از بازار)، خانواده قارچ‌ صدفی، قارچ شیتاکه و یال شیر به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که این قارچ‌ها می‌توانند در تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از انواع بیماری های ویروسی و آنفولانزا و حتی سرطان مؤثر باشند.

به گفته عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، گنجاندن انواع قارچ‌های خوراکی در رژیم غذایی به همراه سایر عادات سالم مانند خواب مناسب، فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی متعادل و اجتناب از مصرف مواد غذایی فرآوری شده، می تواند به پیشگیری و درمان انواع بیماری‌ها کمک کند.

رئیس کمیته تخصصی تحقیقات تنوع بخشی به قارچ‌های خوراکی کشور عنوان کرد: خشک نمودن، منجمد نمودن، بلانچ کردن، تهیه ترشی، شور و مربا‌های خانگی و غیره می‌تواند برای استفاده از خصوصیات ویژه قارچ‌های خوراکی در زمان افزایش مصرف و افزایش قیمت این محصول موثر باشد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی فناوری تولید قارچ‌های خوراکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی به تاسیس این مرکز در سال 1381 اشاره و اظهار کرد: این مرکز پس از وقفه‌ای چند ساله، با حمایت رئیس و معاون پژوهشی سازمان در سال 1402 مجددا فعالیت خود را آغاز نمود و علاوه بر ارائه اسپان قارچ تجاری (F1) و مادری نژادهای پرمحصول (مادرکالچر) قارچ خوراکی دکمه‌ای و انواع قارچ‌های خوراکی و دارویی مرسوم و مورد تایید سازمان جهاد کشاورزی، تولید بستر کشت قارچ های اگزوتیک را نیز در برنامه خود قرار داده است.

دکتر جانپور ادامه داد: تولید بستر کشت قارچ‌ های اگزوتیک با استفاده از تکنولوژی پلاستیک‌های فیلتردار خدمت جدیدی در سال 1403 از سوی این مرکز است که تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی‌ها و رشد سریعتر و بهتر قارچ های خوراکی در بستر کشت دارد. این ویژگی باعث می‌شود که علاوه بر کاهش هزینه‌های نیروی کارگری در تولید و حذف آلودگی ها، شاهد افزایش کیفیت در رشد و محصول دهی قارچ‌های خوراکی-دارویی هم باشیم.

وی خاطرنشان کرد: این مرکز به عنوان تنها مرکز خدمات تخصصی قارچ‌های خوراکی و دارویی کشور دارای بانک مناسبی از نژادهای تجاری قارچ‌های خوراکی و دارویی تجاری است که در شرایط کاملا کنترل شده نگهداری می‌شود. همچنین تحقیقات برای توسعه نژادهای جدید با همت پژوهشگران گروه زیست فناوری قارچ‌های صنعتی پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی به طور مستمر در این مرکز ادامه دارد و با ایجاد نژادهای مطلوب تجاری، به افزایش تولید قارچ ها به عنوان سوپرفود کمک خواهد کرد.

منبع: وبسایت سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی

تمامی اخبار جهاد کشاورزی مرتبط با قارچ ها را در مجله خبری-آموزشی هاگ مطالعه کنید.
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا