قارچ‌های داروییمعرفی قارچ‌هاویکی قارچ

آشنایی کامل با قارچ کرم ابریشم + آرایه شناسی

قارچ کرم ابریشم (Ophiocordyceps sinensis) یکی از شناخته‌شده‌ترین گونه‌های قارچ در جنس سر چماقی ماری (Ophiocordyceps) است.

قارچ‌های کرم ابریشم زندگی خود را از طریق رابطه انگلی با لارو سرده‌ای از شب‌پره شبح‌وار به نام Thitarodes ادامه می‌دهند.

چندین گونه از این قارچ‌ها در فلات تبت زندگی می‌کنند و در زبان تبتی یارتسا گونبو نامیده می‌شوند که «علف تابستانه کرم زمستانی» معنی می‌دهد ولی در زبان عامیانه تبتی اغلب به‌طور خلاصه به آن‌ها «بو» می‌گویند.

قارچ‌های کرم ابریشم در پزشکی سنت تبت و چین کاربرد زیادی دارند. این قارچ بر روی بدن شب‌پره زنده جوانه می‌زند و سپس حشره را کشته و مومیایی می‌کند.

این قارچ پس‌ازآن از بدن شب‌پره روییده و به رشد خود ادامه می‌دهد.

 

 

آرایه‌شناسی

 

  • فرمانروا: قارچ‌ها
  • رده: سنگ میوه‌ئیان
  • راسته: Hypocreales
  • تیره: سر چماقیان ماری
  • سرده: Ophiocordyceps
  • گونه‌ها: O. sinensis
  • نام علمی: سینتیس Ophiocordyceps

مترادف

 

  1. (Sphaeria sinensis Berk. (1843
  2. Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc

آشنایی اجمالی

قارچ کرم ابریشم (Ophiocordyceps sinensis) یکی از شناخته‌شده‌ترین گونه‌های قارچ در جنس سر چماقی ماری (Ophiocordyceps) است.

قارچ‌های کرم ابریشم زندگی خود را از طریق رابطه انگلی با لارو سرده‌ای از شب‌پره شبح‌وار به نام Thitarodes ادامه می‌دهند.

چندین گونه از این قارچ‌ها در فلات تبت زندگی می‌کنند و در زبان تبتی یارتسا گونبو نامیده می‌شوند که «علف تابستانه کرم زمستانی» معنی می‌دهد ولی در زبان عامیانه تبتی اغلب به‌طور خلاصه به آن‌ها «بو» می‌گویند.

قارچ‌های کرم ابریشم در پزشکی سنت تبت و چین کاربرد زیادی دارند. این قارچ بر روی بدن شب‌پره زنده جوانه می‌زند و سپس حشره را کشته و مومیایی می‌کند. این قارچ پس‌ازآن از بدن شب‌پره روییده و به رشد خود ادامه می‌دهد.

جنس کودیسپس (Cordyceps) یکی از قارچ‌های آسکومیست بوده که شامل حدود ۴۰۰ گونه است، که اغلب آنها پارازیت (انگل) روی حشرات و برخی نیز پارازیت روی قارچ‌های دیگر هستند.

چندین گونه از این جنس به‌عنوان قارچ‌های دارویی در طب کشورهای مختلف مانند چین، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

قارچ کرم ابریشم

گونه‌های شناخته‌شده

تاکنون بهترین گونه‌ی شناخته‌شده از این جنس، Cordyceps sinensis (قارچ کرم صد پا) است. نام علمی آن از کلمات Cord (Club) به معنی “چماق”، ceps (head) به معنی “سر” و sinenesis (China) به معنی “چینی” گرفته‌شده که به‌طورکلی “قارچ سر چاقی چینی” گفته می‌شود که به شکل ظاهری این قارچ اشاره دارد. قارچ کرم صد پا یکی از گونه‌های Cordyceps بوده که به‌صورت خودرو می‌روید.

این قارچ تیره‌رنگ بوده و اولین بار در ارتفاعات فلات تبت در چین یافت شد که پارازیت حشره‌ی کرم صد پا بود.

در فصل پاییز، میسلیوم های قارچ این حشرات را آلوده کرده و سپس آن را در اوایل تابستان سال بعد می‌کشند. و سپس اسپورهای خود را برای تولید اندام میوه دهنده رها می‌سازند.

مورفولوژی

این قارچ ازنظر مورفولوژی از دو بخش تشکیل‌شده است، یک بخش اسکلروتیوم داخلی قارچ (کاترپیلار = کرم صدپا) است و بخش دیگر آن استروما است. استروما بخش بالایی قارچ بوده و به رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه است. اما در صورت گوشتی و تازه بودن به رنگ زرد نیز دیده می‌شود.

این بخش طویل‌تر از ماترپیلار بوده و معمولاً ۴ تا ۱۰ سانتیمتر طول دارد. و به‌صورت منفرد از سر لاروها رشد می‌کند و چماقی شکل، کشیده یا دوکی مانند است. همچنین دارای ساقه‌ی کوتاه و مشخصی است.

ساقه بلند و باریک، بدون کرک و شیاردار یا برجسته است.  کیسه‌ی اسپور استوانه‌ای یا باریک در هر دو انتها است و ممکن است صاف یا دارای انحنا باشد. که می‌تواند ۲ تا ۴ اسپور داشته باشد.

آشنایی کامل با قارچ کرم ابریشم

خواص دارویی

از قارچ کرم ابریشم در طب سنتی چین برای افزایش انرژی، افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی استفاده می‌شده است.
کوردیسپس برای کاهش ضعف، سستی و خستگی در افراد مسن مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین این قارچ در افراد سالخورده سبب تقویت و افزایش حافظه نیز می‌گردد.

دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است و سبب مهار رادیکال‌های آزاد می‌شود.
مطالعات مختلف روی عصاره‌های آبی و الکلی این قارچ، نشان داده که آن دارای خواص ضد سرطانی بوده و سبب کاهش تومورهای سرطانی می‌شود.

همچنین در درمان و کاهش بیماری‌هایی مانند، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، ناراحتی‌های کبدی، ضعف سیستم ایمنی، ناراحتی‌های کلیه‌ای، ناراحتی‌های تنفسی، اختلالات جنسی و ضعف سیستم جنسی می‌تواند مفید واقع گردد.

کوردیسپس برای درمان سرفه، برونشیت مزمن، اختلالات تنفسی، اختلالات کلیوی، ادرار شبانه، مشکلات جنسی مردان، کم‌خونی، نامنظم شدن ضربان قلب، کلسترول بالا، اختلالات کبدی، سرگیجه، ضعف، وزوز گوش، کاهش وزن ناخواسته، و ترک اعتیاد استفاده می‌شود.

همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود عملکرد ورزشی، کاهش عوارض پیری، افزایش طول عمر و بهبود عملکرد کبد در افراد مبتلابه هپاتیت B استفاده می‌شود.

ترکیبات شیمایی

ازنظر شیمیایی، این قارچ دارای نوکلئوزیدهای آدنین، آدنوزین، اوراسیل، یوریدین، گوآنیدین، گوآنوزین، هیپوزانتین، اینوزین، تیمین، تیمیدین و دئوکسی یوریدین هستند.

همچنین این قارچ حاوی پروتئین‌ها، پپتیدها، تمامی اسیدهای آمینه ضروری، پلی آمین‌ها، ساکاریدها و مشتقات قندی، استرول‌ها، اسیدهای چرب و اسیدهای آلی دیگر، ویتامین‌ها (شامل ویتامین B1، B2، B12، E و K) و عناصر غیرآلی است.

این قارچ همچنین دارای کوردیسِپین و دیگر مشتقات آدنوزین، ارگوسترول، مانیتول، کوردی هپتا پپتید A و چندین ترکیب منحصربه‌فرد دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا