قارچ‌های داروییمعرفی قارچ‌هاویکی قارچ

قارچ گانودرمای جنوب

پراکنش در ایران: تاکنون این قارج از روی چوب و درختان جنگل‌های استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، گزارش شده است.

زمان رویش: با توجه به این که اندام بارده قارچ، چند ساله و مقاوم می‌باشد، بنابراین معمولاً در تمام فصول سال قابل رویت استاندام بارده چند ساله، به شکل طاقچه‌ای و تخت، به عرض تا ۵۰ و به ضخامت تا ۲۰ سانتی متر سنت و جوانی می‌باشد. سطح اندام بارده به رنگ قهوه‌ای تیره دیده می‌شود که به وسیله‌ی ردیفی از شیارهای متحدالمرکز یا نامنظم پوشیده شده است.

سطح منافذ در سطح تحتانی اندام بارده به رنگ سفید است که با تماس یا هر برخوردی به رنگ قهوه‌ی تغییر می‌کند. در نمونه‌های مسن‌تر، رنگ سطح منافذ به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد.

 

اسپورها

اسپورها بیضوی با یک سمت صاف، با دو دیواره و به اندازه‌ی ۷-۱۲۵ -۸ میکرومتر اند. رنگ نقش قهوه‌ای می‌باشد. بازیدیوم ها چماقی پیشن، چهار اسپوری و به اندازه‌ی ۱۲-۸ * ۳۰-۲۰ میکرومتر بوده، اما سیسیلیوم در این گونه دیده نمی‌شود. قارچ G.australe دارای طیف وسیعی از ترکیبات آنتی بیوتیک بوده و تاکنون گروههای مختلفی از ترکیبات استروئیدی با خواص آنتی بیوتیکی از این قارچ استخراج و گزارش شده است.

دو ترکیب استرالیک اسید (Australic Acid) و متیل استارالات (Methyl Australate) از مهم‌ترین ترکیبات استخراج شده از قارچ G. atastrale هستند که دارای تاثیرات آنتی بیوتیکی در  برابر قارچها و بسیاری از باکتری‌های گرم مثبت می‌باشند. سمانیا و همکاران، تاثیرات آنتی بیوتیکی این ترکیباترا بر روی افرح ها و باکتری‌های مختلف بررسی و نتایج حاصل از تأثیر آنتی بیوتیکی استرالیک اسید و متیل الحالات را با آنتی بیوتیک های معمول مقایسه کرده‌اند. (2007.Smania et al)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا