انجمن صنفی

قیمت کمپوست ؟؟!!

تولید 800 هزار تن کمپوست در سال

رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان بستر رویش قارچ خوراکی : سالیانه حدود ۸۰۰ هزارتن کمپوست برای بستر رویش قارچ خوراکی در کشور تولید می‌شود که سهم بزرگی در بازار داخلی دارد.

«مهدی رجبی» دیروز (چهارشنبه) در نشست خبری با بیان اینکه برای بستر رویش کیفی به مواد اولیه خوب نیاز داریم، افزود: اکنون  ۷۵ واحد تولید بستر قارچ در کشور وجود دارد که ۶۰ واحد آن فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر پنج کیلوگرم کمپوست یک کیلوگرم قارچ تولید می شود، اظهارداشت:  ۹۰۰ هزار تن پروانه تولید در این زمینه صادر شده، اما اکنون ۸۰۰ هزارتن تولید می شود.

ریس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان بستر رویش قارچ خوراکی، بیان داشت:‌ نیاز سالانه کشور ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن قارچ است و اگر اهداف ما محقق شود منجر به افزایش تولید می شود.

وی با بیان اینکه هنوز با  استانداردهای جهانی فاصله داریم، گفت: دست‌کم ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن دیگر کمپوست نیاز است و با تشکیل انجمن ۱۰ تا ۱۵ درصد به تولید فعلی اضافه می شود.

رجبی با بیان اینکه بستر رویش قارچ خوراکی کشور یک صنف زیست محیطی است، ادامه‌داد: اکنون با تولید کمپوست برای رویش قارچ، بخش عمده کاه و کلش باقی‌مانده از تولید گندم و کود مرغی از واحدهای پرورش مرغ گوشتی خریداری می شود.

وی اضافه‌کرد: اکنون افزون بر ۴۰۰ هزار تن کاه و کلش دور ریز  و ۳۰۰ هزارتن کود مرغی گوشتی در واحدهای بستر قارچ استفاده می شود.

این مقام صنفی تصریح کرد: سال گذشته هر کیلوگرم کاه و کلش ۴۲۰ تومان و کود مرغی ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان قیمت داشت که اکنون هر کیلوگرم کاه و کلش با قیمت دو هزار تومان و کود مرغی یک‌هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می شود که به ترتیب بیش از ۳۰ درصد و ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا