حوادث صنعت قارچ

مسمومیت بر اثر مصرف قارچ در استان آذربایجان غربی

علی‌رغم اطلاعیه‌ها و هشدارهای داده‌شده به مردم در خصوص عدم مصرف قارچ‌های خودرو در دشت‌ها و جنگل‌ها، شاهد این بوده‌ایم که از ابتدای سال جاری ۱۳ نفر در اثر مصرف قارچ در استان دچار مسمومیت شدند، هم‌چنین تعداد مسمومین با قارچ سمی در اسفند سال گذشته نیز ۴ نفر بوده است.

وضعیت حال عمومی این افراد

به گزارش خبرگزاری هاگ  بهرامی در رابطه با وضعیت حال این افراد افزود: خوشبختانه مورد فوتی در استان در اثر مصرف قارچ گزارش نشده است و مسمومین پس از اقدامات اولیه ترخیص شدند.

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه به علت میزان بارندگی زیاد در فصل بهار قارچ‌های خودرو بسیاری در طبیعت رشد می‌کند که بسیاری از آنها سمی است، تصریح کرد: قارچ‌های سمی ازلحاظ ظاهری شباهت زیادی به قارچ‌های خوراکی دارند، تشخیص قارچ سمی فقط توسط متخصص گیاه‌شناسی امکان‌پذیر است.

نشانه‌های مسمومیت با قارچ

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان غربی از نشانه‌های مسمومیت با قارچ: تهوع، استفراغ و اسهال ۵ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ را نام‌برده و خاطرنشان کرد: به‌محض مشاهده علائم، بیمار را به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت انتقال دهید.

وی در تشریح عملکرد مصرف این نوع از قارچ‌ها در بدن گفت: در مسمومیت‌های شدید قارچ کبد از کار می‌افتد و بدون پیوند کبد، بیمار می‌میرد، لازم به ذکر است سم قارچ‌ها با پختن کبابی یا آب پز کردن از بین نمی‌رود.

بهرامی در پایان توصیه کرد، هنگام خرید قارچ فله‌ای از پرورشی و خوراکی بودن آنها مطمئن شوید، هرگز قارچ‌ها را به‌صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا