آفات قارچآکادمی آموزش پرورش قارچکلینیک

مگس های قارچ – قسمت اول

مگس های قارچ (MUSHROOM FLIES) با توجه به اهمیت فوق العاده مگس های قارچ در انتشار بیماری های مهلک در مزارع قارچ و خسارات فیزیکی ناشی از تغذیه لارو انها به محصول، بر آن شدیم تا اطلاعات و جزئیات بیشتری از سیکل زندگی آنها در اختیار علاقه مندان قرار دهیم تا با آگاهی بیشتری، مبارزات موثری ترو ارزانتری با این افات داشته باشند.

در صنعت قارچ سه نوع مگس مهم با نام های Cecid fly, Phorid fly, Sciarid fly بعنوان مهمترین ناقلین بیماری ها وجود دارد که مگس  Sciarid fly از سایرترین فعال تر و اثر گذارتر می باشد.

مگس Sciarid fly

طول حشره بالغ این مگس 3-5 میلی متر، دارای رنگ سیاه با بال های خاکستری که در زمان غیر پرواز بال ها ایستاده وبهم چسبیده می باشند.

حشره ماده از حیث اندازه بزرگتر و درشتر از حشره نر بوده و از لحاظ تعداد فراوانی بیشتری دارد.

حشره ماده دارای شکم نوک داری می باشدکه معمولا به دلایل وجود تخم در آن متورم می باشد. در حالی که شکم درحشره نر به اندام گیره مانند (کلاسپرClasper) برجسته ای که در زمان جفت گیری کاربرد دارد، مجهز می باشد.

حشره ماده به سمت نور جذب می شود و در سالن ها و راهرو مزارع به فراوانی در اطراف نور پنجره ها،فن ها ، تله های نوری، منابع نوری و حتی چراغ قوه ها رویت می شود. از این موضوع می توان بعنوان شاخصی برای کنترل و نظارت بر جمعیت مگس برای تعیین زمان یورش مگس ها (مثلا خروج مگس ها از کمپوست، یا در طول اجرای عملیات خاکدهی و…) استفاده کرد.

حشره نر اصولا بر روی سطح خاک پوششی روی بستر به دنبال حشره ماده ای که تازه از کمپوست و بستر خارج شده است می گردد تا با آن جفت گیری نماید.

حشرات بالغ به دلیل قطعات دهانی خاص به هیچ عنوان فعالیت تغذیه ای ندارند و تنها ممکن است کمی آب بنوشند وتنها لارو این حشره است که از میسیلیوم و یا بافت میوه قارچ تغذیه می کند.

لارو این حشره، بدون پا ،به طول 1-8 میلی متر ،به رنگ سفید(مات) ودارای سر بزرگ سیاه با قطعات دهانی جونده قوی است و این مشخصه، وی را از لارو سایر مگس ها متمایز می کند.

حشره ماده در کمپوستی که میسیلیوم قارچ در آن در حال ریسه دوانی است ، به دنبال نقاط مناسبی برای تخم ریزی می گردد. بنابراین با سرد شدن کمپوست در انتهای فاز 2 کمپوست سازی و شروع فعالیت قارچ دکمه ای در کمپوست و در ادامه در طول مرحله spawn-run، حشره بالغ این مگس به سالن های پرورش قارچ و کمپوست آن حمله ور می شود.

بمنظور حفاظت از محصول، پوشاندن سطح بستر (روی کمپوست) در طول مرحله spawn- run با نایلون و درزبندی کامل و دقیق درب ها و سایر معابر ورودی به سالن ها ضروری می باشد.

مگس های ماده قادر به شناسایی ترک ها وشکاف هایی بر روی دیوارها می باشند که به سالن ها یی که در مرحله spawn- run هستند، راه دارند و از این طریق به سالن ها راه خواهند یافت. انها در این خصوص بسیار سخت کوش و سمج هستند.

حشرات بالغ دمای پایین را ترجیح میدهندو بیشترین فعالیت آنها زمانی است که دمای محیط بیرون 10-24 درجه سانتیگراد می باشد. بنابراین تهدید حمله این مگس در روزهای گرم وخشک تابستان بسیار کم می شود.

 

                                                                                ادامه دارد.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا