آکادمی قارچدانش افزایی

مگس های قارچ

پس از گذشت ۳/۵ هفته از زمان تخم‌ریزی یک مگس، مگس‌های جدید ظاهر می‌شوند. در طول این مدت مگس‌ها می‌توانند خسارت زیادی وارد کنند که مهم‌ترین آن انتشار اسپور بیماری است.

مگس‌ها قادر خواهند بود که با هریک از پاهای خود حدود ۱۵۰ اسپور، و با احتساب ۶ پای آن، ۹۰۰ اسپور در مدت ۲۴ ساعت انتقال دهند. اگر جمعیت مگس‌ها با شیوه مناسب کنترل نگردد، سایر تکنیک‌های بهداشتی نیز بی‌اثر بوده و بدین ترتیب شما درنبردی که پایان آن برای شما شکست است، شرکت کرده‌اید. بسیار حیاتی است که جمعیت مگس‌ها از ابتدا با شیوه صحیح کنترل گردد.

اقدامات پیشگیرانه

درزبندی درب سالن‌ها اولین و مهم‌ترین اقدام است، ولی رسیدن به درزبندی ۱۰۰٪ یک درب بسته، همیشه کار ساده‌ای نیست. بکارگیری پرده آب و یا مهپاش در طول عملیات پر کردن سالن‌ها نیز می‌تواند در جلوگیری از ورود مگس‌ها به سالن‌های پرورش مفید باشد.

تله‌های نوزادی زردرنگ را در وسط راهرو سالن و در نزدیکی لامپ‌ها به‌منظور به دام انداختن آن دسته از مگس‌هایی که موافق به ورود به سالن شده‌اند آویزان کنید. این اقدام همچنین قادر خواهد بود تا کمیت مگس‌های موجود در سالن را نمایش دهد. تله‌ها را نزدیک به لامپ بیاویزید و از آن در تمام مراحل پرورش و آماده‌سازی استفاده نمایید.

توصیه می‌گردد که در فصل بهار نیست به تعویض تله‌ها پیش از هر بار سالن اقدام گردد. چراکه با این عمل شما شاخص مناسبی برای جمعیت مگس‌های موجود در سالن خواهید داشت. اگر باوجود به‌کارگیری این روش جمعیت مگس در مزرعه بالابود، بلافاصله پس از اتمام عملیات پر سالن و پیش از اجرای عملیات Cook-Out، سالن‌ها سم‌پاشی گردند.

مگس فورید:Phorid flies

لارو این مگس دارای رنگ سفید کرم بوده و در حداکثر رشد طولی خود در حدود 6 میلی‌متر دیده می‌شود. انتهای بدن لارو این حشره پهن و دارای لوله‌های تنفسی می‌باشد. سر لارو باریک و همرنگ سایر بخش‌های لارو می‌باشد. قطعات دهانی به‌صورت قلاب‌های نسبتاً کوچک و در داخل سر نگهداری می‌شود. لارو فورید تنها از میسیلیوم قارچ و به‌صورت انتخابی تغذیه می‌کند.

حشره ماده پس از وارد شدن به سالن پرورش، در مناطقی که میسیلیوم تازه رشد کرده تخم‌گذاری می‌کند. تعداد تخمی که حشره بالغ ماده در عمر خود می‌گذارد در حدود ۵۰ عدد می‌باشد. لارو پس از چند روز از تخم خارج و بلافاصله شروع به تغذیه می‌کند. لارو این حشره دارای ۳-۴ مرحله رشد (Instar) است.

این مگس درجه دوم اهمیت را در صنعت جهانی پرورش قارچ به خود اختصاص داده است. حشره بالغ آن کوچک (2-۳ میلی)، دارای قوز کوچکی در ناحیه پشت و آنتن‌های بسیار کوچک می‌باشد و در مقایسه با مگس سیارید به نظر درشت‌تر، فعال و دارای حرکات غیرقابل‌پیش‌بینی است. حشرات بالغ نر و ماده شبهات زیادی به یکدیگر دارند. حشره بالغ فورید عموماً دیرتر از مگس سیارید وارد سالن‌های پرورش می‌شود.

مگس فورید هوای گرم و شرایط خشک را در بستر ترجیح می‌دهد و معمولاً در ماه‌های گرم سال تبدیل به معضل اصلی مزرعه می‌شوند. به همین دلیل هجوم این مگس عموماً پس از فلاش دو و در نواحی خشک بستر رؤیت می‌شود.

تهیه و تنظیم : مهندس حسین شهبازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا