خواص قارچویکی قارچ

نقش قارچ ها در رفع خستگی

خستگی در حقیقت علامت فرسودگی های ناشی از فشارهای جسمی یا روحی انسان در جامعه مدرن امروزی است که برسلامت جسم انسان، بازده کار و کیفیت زندگی وی تأثیر بسزایی دارد و به همین دلیل استفاده از داروهای شیمیایی وگیاهی در این ایام مورد توجه خاص قرار گرفته است.

قارچ ها به دلیل ترکیبات مختلف فعال زیستی مانند پلی ساکاریدها، پروتئین ها، ویتامین ها، ترکیبات فنلی و تری ترپنوئیدها ،مواد معدنی و فیبرهای غذایی به عنوان غذای سالم به طور گسترده ای مورد توجه قرار دارد. قارچ ها احتمالاً از طریق تأثیر بر سیستم های عملکردی از جمله عضله، قلب و عروق، هورمون و سیستم ایمنی بدن، خستگی انسان را کاهش می دهند.

مهم ترین دلایل خستگی، فرسودگی جسمی یا روحی ناشی از کار زیاد ، ورزش و کمبود خواب است و همچنین می تواند علامتی  بر مصرف داروها، وجود بیماری ها، اضطراب یا افسردگی روحی باشد. خستگی بیش از 20٪ افراد در سراسر جهان همواره با این معضل دست به گریبان هستند  که معمولاً با ضعف جسمی و یا روانی همراه است. ضعف جسمی ناشی از خستگی در افرادی که مشغول فعالیتهای شدید هستند بر کارآیی انان اثرنا معکوسی دارد.

در ضعف روانی، افراد مبتلا به افسردگی یا اختلالات خواب نیز ممکن است احساس خستگی، خستگی و بی انگیزگی بهمراه دارد. از آنجایی که خستگی را می توان به عنوان تنبلی یا بی حالی درک کرد، ممکن است برخی از افراد به دنبال یک درمان مناسب آن را به عنوان یک مشکل جدی تشخیص ندهند. محرک هایی مانند قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و حتی مکمل های کافئین یا افدرین که توسط بسیاری از افراد مصرف می شود تنها می تواند تسکین موقتی داشته و حتی در دراز مدت مشکلات سلامتی ایجاد کند. بنابراین، رفع خستگی از طریق اقدامات اساسی و سازنده برای ترمیم اختلال عملکرد سیستم های بدن مسئول ضروری است.

 

سابقه طولانی در استفاده دارویی از قارچ یا اجزای فعال آن وجود دارد. بسیاری از مطالعات تحقیقاتی، فواید مختلف قارچهای خوراکی و دارویی مانند فعالیتهای آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، پری بیوتیک، تعدیل سیستم ایمنی، ضد التهاب، قلب و عروق، ضد میکروبی و ضد دیابت را برای سلامتی نشان داده است. همچنین نشان داده شده است که برخی از قارچ ها با ایجاد تعادل در سیستم های مختلف بیولوژیکی و کمک به حفظ الگوی هماهنگ و اساسی بدن، عملکرد ضد خستگی ایجاد می کنند. در همین حال، مطالعات قبلی عمده ترین ترکیبات فعال را شناسایی کرده است که مسئول اثرات بیولوژیکی قارچ های خوراکی و دارویی هستند که پلی ساکاریدها شایع ترین و فراوانترین آنها هستند سایر ترکیبات فعال زیستی موجود در قارچ ها شامل پپتیدها و مولکول های آلی مختلف مانند تری ترپنوئیدها، نوکلئوزیدها، فنولیک ها و فلاونوئیدها است.

 

هدف از این بررسی جمع بندی مطالعات اخیر در مورد اثر ضد خستگی قارچ های خوراکی و دارویی است. اساس فیزیولوژیکی خستگی با توجه به تئوری فرسودگی، تئوری رادیکال، نظریه گرفتگی و نظریه هموگلوبین معرفی می شود. مکانیسم ضد خستگی قارچ های خوراکی و دارویی از جنبه های مختلفی از جمله عملکرد عضلانی، اثر آنتی اکسیدانی، عملکرد قلب و عروق، تعدیل سیستم ایمنی، تنظیم هورمون، عملکرد کبدی و تنظیم قند خون نشان داده شده است. ترکیبات فعال زیستی مسئول عملکرد ضد خستگی خلاصه می شوند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا