آشنایی با تولید قارچ خوراکیویکی قارچ

نکات مهم آبیاری قارچ دکمه ای

یکی از مهم ترین مراحل در پرورش قارچ خوراکی ، دکمه ای  انجام مرحله ی آبیاری است . تا حدود دوازده روز به هیچ گونه آبیاری نیاز نیست  زیرا کیسه ی کمپست ها بسته است .
اولین مرحله ی آبیاری باید  بلافاصله  بعد از  اعمال خاک پوششی  قارچ  یا حداکثر  تا یکی  دو روز بعد از خاک دهی صورت بگیرد .

آبیاری تکمیلی

در طول چند روز بعد ،  تا جایی که خاک می تواند در خود آب را نگه دارد  ، بایدعملیات آبیاری  تکمیلی تا جایی که باید ادامه پیدا کند  . این مقدار آبی که خاک درون خود نگه می دارد  ، ظرفیت نگه داری آب  نامیده می شود  . ( whc )  توصیه می کند  ، که خاک پوششی  همه ی آبی را که می تواند  در خود نگه دارد ، در این مرحله که گفته شد دریافت می کند .
چون که خاک باید همیشه از بالا تا پایین ، یعنی از سطح خاک  تا جایی که خاک با کمپوست قارچ تماس پیدا می کند ، مرطوب باشد . وقتی میسلیوم ها  وارد خاک پوششی شوند ، آب آن را جذب می نماید.

نکات مهم آبیاری قارچ دکمه ای, هاگ
نکات مهم آبیاری قارچ دکمه ای

خشکی و رطوبت خاک

میسلیوم ها  از کمپوست به سمت خاک رشد می کنند به طوری که  قسمتی از خاک پوششی که به کمپوست نزدیک تر است ، سریع تر  از سایر قسمت ها  خشک می شود . اگر خاک پوششی  کمی خشک شود ، توانایی جذب آب را از دست خواهد داد  . اگر این اتفاق بیفتد ، خاک پوششی  دیگر به عنوان مخزن آب عمل نمی کند  و قارچ های تولید شده  نرم و اسفنجی شده از کیفیت آن کاسته می شود  و اگر آب در خاک بیش از اندازه زیاد باشد ، رشد میسلیوم کند و یا متوقف  می شود  که نتایج آن تاخیر در تولید اندام میوه دهی  و یا حتی مرگ میسلیوم می شود.

احداث سالن پرورش قارچ(قسمت دوم)
>

آبیاری قارچ پرورشی

بعد از آبیاری اولیه  ممکن است  آبیاری سبک لازم باشد  و تا زمانی که ته سنجاقی ها تشکیل شوند این آبیاری ها ی سبک باید به صورت پودری یا سیستم مه پاشی صورت بگیرند.

در فلاش اول هنگامی که آبیار عملیات آبیاری را انجام می دهد باید حرکت دست خود را تند و سریع کند تا آبیاری خیلی سبک انجام شود . این که در زمان فلاش اول چه موقع و چگونه آبیاری انجام شود بسته به نوع خاک  و نژاد  بذر آن بستگی دارد .

آبیاری در فلاش دوم

در فلاش دوم  آبیاری  متفاوت است.  قارچ دکمه ای می تواند  آبیاری سنگین را  در زمانی که پین ها به اندازه ی  هفت میلی متر هستند را به خوبی تحمل کند .
به طور کلی  یک تا دو لیتر آب در این مرحله ، همه روزه برای هر کمپوست نیاز است .
باید حداقل ده ساعت پیش از برداشت قارچ آبیاری انجام داد ، زیرا موقع برداشت امکان آبیاری وجود ندارد و با این کار شاهد محصولات با کیفیت تری خواهیم بود.

نکات مهم آبیاری قارچ دکمه ای, هاگ
نکات مهم آبیاری قارچ دکمه ای

استفاده از سیرکوله یا کولر

پس از آبیاری  تا دو ساعت از فن های سیرکوله و کولر با درجه ی بالا استفاده کنید تا کلاهک های قارچ کاملا خشک شود. در آبیاری برای استحکام و سفیدی قارچ ها  مفید است به طوری که در ازای هزار لیتر آب یک یا دو عدد قرص کلر استفاده شود .

تا قبل از  به کارگیری روش آبیاری قطره ای ، مقدار زیادی آب به هدر می رفت اما با شروع استفاده از این روش  علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب و  زمانبندی مناسب آبرسانی به سطح کشت ، محصولات بیشتر و با کیفیت تری  پدید آمد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا