اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارش

هشدار منابع طبیعی آذربایجان غربی

سیدنبی قائمی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان‌ غربی نسبت به برداشت بی رویه گیاهان خودروی خوراکی و انواع قارچ‌ ها از مراتع این استان هشدار داد و بیان کرد یکی از چالش‌های مهم در صیانت از گونه‌های طبیعی و ذخایر ژنتیکی است که در فصل بهار این موضوع تشدید می‌شود.

در سال های اخیر برداشت های بی رویه و غیر اصولی موجب از بین رفتن و انقراض برخی از گیاهان شده است. برداشت و کشیدن گیاهان از ریشه علاوه بر انقراض گیاه موجب تخریب محیط زیست می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ناآگاهی در چگونگی برداشت، زوال تدریجی و تخریب مراتع را به دنبال دارد، گفت: برخی از مصرف‌کنندگان و بهره‌ برداران به دلیل کم اطلاعی اقدام به برداشت بی‌رویه و غیر اصولی قارچ ها و گیاهان می‌کنند که این موضوع آسیب‌های جدی به گونه‌های مختلف است.

سیدنبی قائمی افزود: با توجه به تغییرات آب و هوایی و کمبود بارش در سال‌ جاری وضعیت مراتع به گونه‌ای است که باید در بهره‌ برداری از این نعمت‌های الهی نهایت دقت صورت بگیرد و در برداشت اصولی و صحیح عمل شود.

او می‌گوید: در صورت مشاهده این تخلفات، برداشت، حمل و نقل و یا خرید و فروش غیرمجاز بدون اخذ مجوز لازم برابر مقررات محموله به عنوان کالای قاچاق تلقی شده و به نفع دولت توقیف و متخلفین توسط یگان حفاظت شهرستان‌ها به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه برداشت گیاهان بهاره باید با توجه به نحوه رویش و تکثیر آن در طبیعت انجام شود، گفت: لازم است مردم از روش‌های نوین برای برداشت بهره بگیرند و از برداشت بی‌رویه خودداری شود تا به رویشگاه‌ها و ریشه یا بذر گیاهان آسیب وارد نشود.

قائمی در پایان تاکید کرد: هر گونه بهره‌برداری از محصولات مرتعی و جنگلی از جمله کنگر، ریواس، مندی، کوراد، لوشه، موسیر، اویشن، انواع قارچ‌های کوهی و مرتعی، گول آغا، شنگ، بولاغ اوتی، لاله واژگون، غازایاقی، انواع میوه و گل درختان اعم از بادام، زالزالک، گلابی وحشی، زرشک و سیب وحشی صرفا با اخذ مجوز از اداره کل منابع طبیعی استان با اولویت دارندگان پروانه چرای دام و بهره‌برداران عرفی مطابق با قوانین و مقررات موجود است.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا