اخبار صنعت قارچصادرات قارچ

آغاز احداث پایانه های صادراتی قارچ خوراکی

در راستای تسهیل در توزیع و دسترسی آسان مشتریان به محصول تولیدی در شهرستان شهریار، احداث پایانه‌های صادراتی قارچ خوراکی امسال کلید می‌خورد.

به گزارش خبرگزاری هاگ- غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در همین رابطه عنوان کرد: این پایانه‌ها در راستای راه‌اندازی شبکه مویرگی توزیع قارچ خوراکی و توزیع آن در استان تهران و کل کشور و عرضه قارچ خوراکی به‌ویژه با برچسب هولوگرام، به‌منظور شفاف‌سازی مسیر عرضه احداث می‌شود.

روند اجرایی این طرح

وی بابیان این‌که تفاهم اولیه واگذاری زمین و جانمایی آن دریکی از میادین میوه و تره‌بار شهرستان باغستان میان شهرداری این شهرستان و انجمن صنفی قارچ ساخته‌ شده است، اظهار داشت: در جانمایی اول که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود یک هکتار زمین در قالب ۱۳ غرفه واگذار خواهد شد.

تقوی افزود: در جانمایی دوم، زمینی به مساحت دو هکتار در شهریار شناسایی و تصویب شد که تا پایان دی‌ماه امسال کلنگ احداث آن به زمین زده شود که بر این اساس، ۴۰ درصد قارچ کشور از محل این پایانه‌ها توزیع شود.

شرایط عرضه محصولات در بازار

وی در خصوص شرایط فعلی حال حاضر برای عرضه در بازار گفت: در حال حاضر عرضه قارچ خوراکی در بازارهای موقت و سنتی و یا به‌صورت مستقیم به رستوران‌ها صورت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی معاونت امور باغبانی خاطرنشان کرد: با توجه به تدوین برنامه‌ای برای افزایش سرانه مصرف قارچ در کشور، یکی از راهکارها برگزاری جشنواره‌ها آشپزی با قارچ و راه‌اندازی رستوران‌های تخصصی قارچ است.

سرانه مصرف قارچ در کشور

ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به سرانه مصرف قارچ در ایران، بالغ‌بر یک کیلوگرم در سال،  تصریح کرد: تا رسیدن به شاخص‌های جهانی مصرف سرانه این محصول فاصله زیادی داریم.

تقوی در مقایسه این رقم با مقدار آن در سطح جهانی گفت: سرانه مصرف جهانی قارچ خوراکی دو کیلوگرم و اروپا چهار کیلوگرم برای هر نفر می‌باشد و از همین رو تهیه برچسب هولوگرام برای بسته‌های قارچ ازجمله اقدامات برای اعتمادسازی مردم و افزایش مصرف این محصول است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا