اخبار صنعت قارچتولید و پرورش قارچ

توليد قارچ دارويی گانودرما برای نخستين بار در استان همدان

به گزارش هاگ به نقل از خبرگزاری آریا- مدیر فنی شرکت کشت و صنعت سبزآبی از تولید قارچ دارویی گانودرما برای نخستین بار در استان همدان خبرداد.

مهندس مهدی رحمانی گفت: قارچ گانودرما، یکی از ارزشمندترین و کامل‌ترین مواد غذایی در جهان می‌باشد که در طب سنتی آسیای شرقی با بیش از 4 هزار سال قدمت به پادشاه گیاهان دارویی یا اکسیر جوانی مشهور بوده و ارزش تغذیه‌ای و درمانی بسیاری دارد.
وی افزود:  این معجزه‌ی دارویی با کاملترین انواع مواد بیولوژیکی فعال، آنتی اکسیدان‌ها، پلی ساکاریدهای کمیاب، اسیدها و استرول‌های گیاهی و ویتامین‌ها و پروتئین‌های پر کاربرد در سلامت جسم و روان انسان اثری چشمگیر دارد. قارچ گانوردرما پس از برداشت، خشک شده و آسیاب می گردد و پودر به دست آمده به صورت دمنوش استفاده می گردد.
مدیر فنی شرکت کشت و صنعت سبزآبی گفت: سلامت قلب، کاهش وزن، ضد حساسیت، دفع سموم بدن، کاهش رشد تومورهای بدخیم، درمان کبد چرب و دیابت، کنترل سرطان، تقویت سیستم ایمنی و … برخی از مهمترین خواص دارویی گانودرما می باشد.
رحمانی افزود: به تازگی شرکت کشت و صنعت سبزآبی که پیمانکار تخصصی احداث فضای سبز در محدوده‌های معدنی و صنعتی شرکت صبانور می‌باشد با همکاری پژوهشگران دانشگاه فردوسی اقدام به پرورش موفقیت‌آمیز قارچ گانوردرما برای نخستین بار در سطح استان همدان نموده است و امید میرود با توسعه‌ی دانش اجرایی به روستاییان منطقه، گام مهمی در جهت اشتغال پایدار ایجاد گردد.
وی خاطرنشان کرد: طرح آزمایشی تولید قارچ داروئی گانودرما در واحد کشت و صنعت سبز آبی در سه مرحله تولید می شود مرحله اولیه آن یعنی تولید (اسپان ران) در دانشکده بیوتکنولوژی کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد،مرحله دوم و سوم آن یعنی تولید میسلیوم و تولید قارچ گانودرما در این شرکت تولید شده است.
مدیر فنی شرکت کشت و صنعت سبزآبی  گفت: این طرح ، طرحی دانش بنیان است که در قالب طرح بلوک های کاملا تصادفی مورد 3 مرحله  آزمایشی قرار گرفت، و نتیجه مشاهده آن این بود که در مرحله فاز زایشی سه فاکتور مهم یعنی (دما، نور و غلظت co2) با افزایش نور از 800 لوکس به 1200 لوکس افزایش عملکرد را به  همراه داشت.
رحمانی در خصوص خواص بی نظیر این قارچ داروئی اظهارداشت: این قارچ به دلیل دار بودن مولفه های فعال بیولوژیکی مثل پلی ساکاریدها، ترپن ها،سلنیوم وخواص انتی اکسیدانی و انتی ویروسی و انتی باکتریای فراوانش، بالغ بر 30 نوع بیماری را درمان می کند. که مهمترین خواص آن، بالا بردن  سیستم ایمنی بدن، پالایش کبد از اکسیدان ها و بهبود سیستم گردش خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها درمان بسیاری از بیماری ها مانند کبد چرب، دیابت، تیروئید، ارتروز، فشار خون، زخم معده، بی خوابی، دردهای مفصلی، ام اس، میگرن، را در کارنامه خود دارد.
مدیر فنی شرکت کشت و صنعت سبزآبی در خاتمه گفت: محبوبیت قارچ گانودرما در طب چینی به بیش از 2 هزار سال می‌رسد و اغلب با نام قارچ جاودانگی نامگذاری شده و به دلیل خواص زیادی که دارد به آن شاهِ گیاهان دارویی نیز می‌گویند.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا