اخبار تولید قارچ سراسر کشور

جهش تولید قارچ در استان گلستان با مشارکت مردم

پرورش قارچ در روستاهای انبار الوم

تولید قارچ در استان گلستان سالهای اخیر در حوزه کشاورزی یکی از موضوعاتی بود که مورد توجه مردم قرار گرفته است. مردم استان گلستان به ویژه در روستاها حتی در فضاهای کوچک نیز به کشت و پرورش قارچ روی آورده اند.

پرورش قارچ یکی از مشاغل به نسبت کم زحمت، اما با درآمد خوب محسوب می‌شود که اهالی روستا‌ی انبار الوم در سال‌های اخیر به آن گرایش داشته اند و در راستای جهش تولید می‌توانند الگو دیگر مردم باشند. بطوریکه هم‌اکنون 14 سالن پرورش قارچ در این روستا مشغول فعالیت میباشد.
در ادامه گزارشی از چگونگی کشت قارچ توسط روستائیان انبار الوم را در سالن های خانگی مشاهده بفرمایید.

 

اکثر اهالی روستای عباس‌آباد انبار الوم از کسب و کار کشت و پرورش قارچ خود راضی هستند و در صدد گسترش فعالیت خود در این بخش میباشند. آنها همچنین به تازگی محصولات خود را در بازارچه خیابان شهدای گرگان بصورت مستقیم عرضه میکنند.


پرورش حدود 1500 تن انواع قارچ در استان گلستان

1401/09/21

به گزارش هاگ، 1465 تن قارچ دکمه‌ای و صدفی از ابتدای سال تا پایان آبان ماه، در استان گلستان تولید شده که از 137 واحد تولیدی پرورش قارچ خوراکی به دست آمده است.

تولید قارچ در استان گلستان
تولید قارچ در استان گلستان

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی گلستان این میزان تولید قارچ در استان گلستان را حاصل برداشت از ۶۵ هزار و ۸۲۴ متر مربع سطح زیر کشت، دانست و اظهار داشت که در هر یک از این 137 واحد پرورش و تولید قارچ خوراکی بسته به میزان تجهیزات، ۴ تا ۵ دوره در سال قارچ خوراکی تولید می‌شود.

نویدرضا فرهانی، معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی گلستان بیان کرد که در هر دوره ۳ تا ۴ چین محصول قارچ برداشت می‌شود و برداشت از هر طبقه در هر چین ۴ تا ۵ کیلوگرم در متر مربع است که هنوز با استانداردهای جهانی فاصله دارد.

با توجه به خواص قارچ‌های خوراکی و اهمیت تولید قارچ و صادرات آن، باید توجه ویژه‌ای به تولید این ماده غذایی پر ارزش داشت. از آنجا که خواص دارویی قارچ نیز به طور روز افزونی مورد توجه است و جایگزین پروتئین خوبی برای آحاد جامعه محسوب می‌شود، می‌توان به عنوان یک ماده پرسود و ارزآور به آن نگاه ویژه ای در سیاستهای کلی دولت داشت.

استان گلستان به لحاظ آب و هوای مناسب، تولید مواد اولیه مانند کاه و کلش و اسپان (بذر اولیه تولید قارچ) برای پرورش قارچ‌های خوراکی و دارویی ، از موقعیت مطلوبی  برخوردار است و امید می‌رود که مورد توجه خاص مسئولین قرار گیرد.

بانوی گلستانی برترين توليدكننده استان

یک بانوی گلستانی که در شهرستان آزادشهر سکونت دارد شروع کارش را با سرمایه اندک و یک اتاق ۶ متری آغاز کرده بود اما حالا در فکر اقدامات بزرگ نه برای خود بلکه برای استان است.

به گزارش خبرگزاری هاگ- این بانو دو سال متوالی به‌عنوان کارآفرین برتر استان معرفی شد. این خانم کارآفرین و خلاق در فکر راه‌اندازی کارخانه کنسرو قارچ است که اگر این کار انجام شود به‌عنوان سومین کارخانه در کشور خواهد بود.

رسول حسینی فرماندار شهرستان آزادشهر ضمن بازدید از کارگاه پرورش قارچ این بانو، عنوان کرد: این بانوی گلستانی توانسته با سرمایه اندک شروع کند پس اگر کمی همت و حمایت وجود داشته باشد هر شخص می‌تواند خودش تولیدکننده باشد.

 

اخبار تولید و پرورش قارچ را در هاگ بخوانید.
4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا