دانش افزاییمهندس پیرایش

ساخت کمپوست استاندارد

تغییراتی که در مواد، دما PH رطوبت و فعالیت‌های میکروبی کمپوست از شروع قالب‌زنی تا اسپانینگ (بذر زنی) رخ می‌دهد. کربن که آن را کربوهیدرات می‌نامیم از کلش یا مواد افزودنی مثل ملاس و تفاله چغندرقند و نیشکر تشکیل‌شده است.

اسپانینگ

کربن حلال در آب در تکثیر باکتری‌های گرمازا مؤثرند، و مواد غذایی آنها را تشکیل می‌دهند، و همین‌طور که به‌طرف اواخر فاز ۱ می‌رسد به‌تدریج نقصان پیدا می‌کند و مقدار آن در آخر فاز ۲ به یک سوم کاهش پیدا می‌کند. تغییراتی که در مواد، دما PH، رطوبت و فعالیت‌های میکروبی کمپوست از شروع قالب‌زنی تا اسپانینگ (بذر زنی) رخ می‌دهد.

کربوهیدرات

کربن که آن را کربوهیدرات می‌نامیم از کلش یا مواد افزودنی مثل ملاس و تفاله چغندرقند و نیشکر تشکیل‌شده است. کربن حلال در آب در تکثیر باکتری‌های گرمازا مؤثرند، و مواد غذایی آنها را تشکیل می‌دهند، و همین‌طور که به‌طرف اواخر فاز ۱ می‌رسد به‌تدریج نقصان پیدا می‌کند و مقدار آن در آخر فاز ۲ به یک سوم کاهش پیدا می‌کند.

هوموس

دو کربن غیر حلال در آب مثل لیگنین و قندهای چند مولکولی تشکیل‌شده‌اند که با لیگنین یا نیتروژن ترکیب‌شده و هوموس غنی‌ شده را ایجاد می‌ نمایند. هوموس غنی‌شده از فاز ۱ تا آخر فاز ۲ تقلیل نمی‌یابد. قندهای چند مولکولی به مصرف انرژی میکروارگانیسم ها رسیده و سبب تولید کلاهک قارچ می‌گردند.

رشدمیلیسیوم

ولیگنین در دمای بالای ۷۰ درجه سانتی‌گراد با نیتروژن ترکیب می‌گردد و به مصرف تولید و رشد و نمو میسلیوم قارچ می‌گردد. در فاز ۱ تغییرات دما ۸۰ – ۶۵ درجه سانتی‌گراد است. که دمای تا ۶۵ درجه در اثر فعالیت‌ها میکرو ارگانیزم‌های گرمازا ایجاد می‌گردد. و در دمای ۶۵ – ۶۰ درجه به بالا یعنی ۸۰ درجه سانتی‌گراد فعالیت‌های شیمیایی انجام می‌گیرد. که مرحله ورود نیتروژن به داخل لیگنین است و آن را لیگنو پروتئین می‌نامیم. که درنتیجه کلش به رنگ قهوه‌ای براق درمی‌آید.

در اکثر زمان مدت فاز ۲ عملیات به یو شیمیایی انجام می‌گیرد. رطوبت کمپوست سازی (اسپانینگ) اختلاف زیادی ندارند؛ که بهترین رطوبت برای نفوذ مواد به داخل کمپوست و مرطوب کردن اجزاء کمپوست ۷۳% می‌باشد. در هنگام ورود به فاز ۲ (۷۲ -۷۰%) و در موقع بذرپاشی ۶۸ – ۶۶% بهترین رطوبت است.

نکات تکمیلی پرورش قارچ دکمه‌ای (قسمت دوم)
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا