گزارشات

مصاحبه با بانوی کارآفرین تولید کننده قارچ گانودرما، زهرا آقائی

به گزارش هاگ از  فت فتو، زهرا برید بای آقایی بانوی کارآفرین تولید کننده قارچ گانودرما، توانسته با تولید قارچ گانودرما یا قارچ شیتاکه به درآمد مطلوبی دست یابد. گزارشی از این موفقیت برای آشنایی با مشکلات و مسائل پیش روی تولید این نوع قارچ و بهره وری از تولید ملاحظه می‌کنید:

محتوا پنهان

خودتان را معرفی کنید؟

من زهرا برید بای آقائی هستم متولد سال ۱۳۷۴

شغل خود را پیش از تاسیس گانودرما مارکت بیان کنید؟

اگر بخوام لیست کنم من شغل های زیادی داشتم از بچگی پول درآوردم و این برام لذت بخش ترین کار بود و از اینکه به واسطه هر کار حلالی پول در بیارم اصلا خجالت نمی کشیدم، کلیپس و گل سر درست می کردم توی مدرسه می‌فروختم از ۲۱ سالگی به صورت حرفه ای خیاطی رو از خاله عزیزم یاد گرفتم، لباس می‌دوختم و توی مدرسه می‌فروختم.

به مدت دو سال بازاریابی شبکه ای کار کردم که خیلی چیزها یاد گرفتم و بعد یک کارگاه خیاطی ایجاد کردم.

یک سال هم سوپروایزر یک فروشگاه بزرگ بودم بعد با یک عمده فروش که به همون فروشگاه جنس می‌فروخت آشنا شدم و یک سال هم دفترداری کردم،سال ۹۸تصمیم گرفتم کسب و کار خودم رو شروع کنم و وارد کار تولید قارچ گانودرما شدم.

شما از لحاظ کاری چطور آدمی هستید؟

داشتن پشتکار و سماجت دو کلید موفقیت من هست که در کار مد نظر می گیرم.

چگونه تیم خود را ساختید؟

زمانی که دنبال استخدام نیروی جدید بودم دنبال افرادی می گشتم که توانایی فروش و بازاریابی داشته باشند و با این نگاه افراد و استخدام می کردم.

چگونه تیم خود را با انگیزه نگه می دارید؟

قطعا تولید محصول خوب و رسوندن این محصول به دست مشتری به تیم من انگیزه زیادی تزریق می کنه.

 

چطور وارد کار تولید قارچ دارویی شدید؟

برای مدت زمانی کوتاهی بیمار شدم وبه پیشنهاد دوستانم  یک دوره شش ماهه از قارچ گانودرما خوردم مشکلم برطرف شد به این قارچ پرخاصیت ایمان آوردم انگار که معجزه بود و تصمیم گرفتم وارد کار تولیدش بشم.

در حال حاضر بیشتر در مورد چه چیزی درباره ی قارچ های دارویی هیجان زده هستید؟

تاثیر معجزه آسای این قارچ بی نظیر روی بیماری هایی که افراد برای درمانش مدت ها سردرگم بودند ولی با خوردن این قارچ درمان شدن این واقعا برام لذت بخش و هیجان انگیزه.

چه اشتباهاتی وجود دارد که آرزو می کردید از آن اجتناب کنید؟

به نظرم هیچ اشتباهی وجود نداره که آرزو می کردم ازش اجتناب کنم چون اشتباه بخشی از مسیره و افرادی موفق هستند که از اشتباهاتشون درس بگیرن و با بدست آوردن تجربه مسیر شغلی شون رو بهبود ببخشند.

این رو هم باید اضافه کنم به حرف و نظر هیچ کس توجه نکنین با تحقیق و استفاده از علم دست تون روی زانوهای خودتون بزارید بلند شید چون فقط خودتون هستین که می تونین به خودتون کمک کنین و بهترین اتفاق هارو توی زندگیتون رغم بزنید.

چگونه کسب و کار خود را بازاریابی می کنید؟

اول تبلیغات صحیح و عاقلانه است انجام که اگر درست انجام بشه شما تونستید محصول رو به درستی به مشتری معرفی کرد. بهترین و با کیفیت ترین محصول وقتی درست معرفی نشه مشتری ها از کجا می فهمند که چه محصولی ارائه می دید.

توجه کنید که یک فروشنده باید به سه سوال توجه کنه:

  1. چرا مشتری باید این محصول رو خریداری کنه؟
  2. چرا باید از من این محصول تهیه کنه؟
  3. سه چرا باید الان این محصول تهیه کنه؟

با جواب دادن به این سوال ها می تونید به راحتی محصولات خودتون رو بفروشید من با رسیدن به جواب این سوالات تونستم تو حوزه فروش قارچ موفق بشم.

همین طور دوستان باید فقط به این نکته توجه داشته باشن که موفق شدن توی کار تولید فقط بسته به ایجاد بازار فروشش داره یک تولید کننده خوب اول یک فروشنده خوبی باید باشه.

چگونه کسب و کار خود را شروع کردید؟

اول باید بخش علمی تولید قارچ گانودرما رو یاد می گرفتم برای این کار ابتدا به دانشگاه فردوسی مشهد رفتم و اونجا دوره دیدم توی اون دوره ها روش کشت و پرورش قارچ یاد گرفتم و شروع کردم به کاشت تا نتیجه مطلوب که رسیدن به قارچ با کیفیت حاصل بشه.

این تجربه جالبه که بگم زمانی که اولین بار تولیداتم رو جمع کردم با اساتید صحبت کردم قیمتی روی محصولم گذاشتن که اگر میرفتم کارگری میکردم شاید بیشتر درآمد داشتم ولی با توجه به پیش زمینه که داشتم دوباره بازاریابی شروع کردم.

چگونه برای آینده کسب و کار خود برنامه ریزی می کنید؟

به نظرم برنامه ای خوبه که قابل انعطاف باشه و با توجه به تغییرات بازار اون برنامه هم تغییر پذیر باشه من با استفاده از این اصل مهم سعی میکنم حتما برنامه های خودم رو روزانه و ماهانه و یادداشت کنم و برای رسیدن به اون ها با تیمم تلاش کنم.

فراز و نشیب های گذشته کسب و کار خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

قطعا همه ی فراز و نشیب ها مثبت هستند چون که سبب بهتر شدن کسب و کار شما می شن.

چگونه بودجه کسب و کار خود را تامین کردید؟

مقدار قابل توجهی پول نداشتم که شروع کنم و تقریبا از صفر استارت زدم و تا دو سال درآمد حاصل از کارم رو خرج خود کار می کردم.

چه شاخص هایی برای سنجش رشد کار خود استفاده می کنید؟

شاخص اول میزان فروش هست که با توجه به رضایت مشتری تعیین می شه و شما با توجه به اون می تونید به کیفیت محصول تون هم پی ببرید شاخص بعدی میزان توسعه تون هست یعنی تا یک بازه زمانی چه مناطقی و تحت پوشش قرار می دادید و الان چه مقدار مثلا من خودم ابتدای کار فقط فروشم در محیط پیرامونم بود اما الان در استان مختلفی محصولاتم عرضه میشه.

سه اصل مهم برای یک کارآفرین موفق چیست؟

صداقت، پشتکار و هوشمندی سه اصل مهم از نظر من هستند که هر کار آفرین باید در خودش نهادینه بکنه.

جنبه مورد علاقه شما از کارآفرینی چیست؟

به نظر من زمانی که کسب و کار متعلق به خودت هست زیبا ترین جنبه کار آفرینی هستش چون تو به عنوان کار آفرین می تونی دست گیر باشی و شغل ایجاد کنی.

بزرگترین چالش های کارآفرینی چیست؟

مقاومت دربرار حرف هایی که منفی هستند و تورو باز می دارن که اول هر کاری با این افراد رو به رو میشی که یکی از بزرگترین چالش ها مقاومت در برابر چنین تفکراتی هستش.

کارآفرینی که بزرگترین نمونه و الهام بخش شماست کیست؟

به نظر من در این حوزه افراد زیادی هستن که انسان می تونه ازشون الهام بگیرن من از بیل گیتس الهام میگیرم.

چه توصیه ای به کارآفرینان تازه کار دارید؟

بازار محصول خودتن اول بشناسید و بعد شروع به تولید محصول کنید وگرنه هم با تولید محصول زمانتون و هم پول تون از دست رفته.

دوم اینکه من یک عادت دارم، هر ایده ای که میاد توی ذهنم رو مینویسم، در مورد اون ایده با افراد متخصص توی همون زمینه مشورت میکنم، زیاد سوال میپرسم دوست دارم نظر بقیه رو بدونم و در آخر جمع بندی میکنم و براشون برنامه ریزی میکنم پیشنهاد می کنم به بقیه هم از این روش استفاده کنن.

چگونه متوجه شدید که یک ایده تجاری موفق دارید؟

ایده تجاری من با تحلیل و سنجش بازار بدست اومد که توی بازار خیلی از افراد به سختی می تونستند قارچ با کیفیت خالص تولید کنند و من با توجه به این نکته و تولید قارچ با کیفیت برگ برنده خودمو داشته باشم.

چه چیزی باعث می شود که شرکت شما از همه مشاغل دیگر در جایگاه شما متمایز شود؟

مشاوره دقیقی که به مشتری هام میدم باعث شده که روز به روز به تعداد مشتری هام اضافه بشه و کمتر کسی این زمان رو به مشتری اختصاص میده تا به طور کامل به مشتری هاش مشاوره بده.

بزرگترین شکست شما چه بود و چگونه از آن نتیجه گرفتید؟

هیچ وقت صد در صد روی آدما حساب باز نکنید چون بعضی ها فقط حرف می زنن توی فضای کسب و کار خیلی ز آدم ها رو می بینید که پیشنهاد های خوبی به شما میدن درحالی که اون پیشنهاد خیالی پیش نیست

در حال حاضر چه تعداد محصول دارید؟

در حال حاضر ۴ مدل محصول دارم که بصورت آسیاب شده و نشده است که شامل قارچ گانودرما، قارچ شیتاکه و قارچ دم بوقلمون یا ترکی تیل و قهوه گانودرما که می تونید در سایت گانودرما مارکت محصولاتمون رو مشاهده کنید.

لطفا کمی از خواص گانودرما توضیح دهید؟

فواید بی نظیر این قارچ شامل :

اول از همه این قارچ مناسبه برای تقویت سیستم ایمنی افرادی دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند و همچنین افرادی که به سلامت قلب شون اهمیت میدن، گانودرما در مبارزه با سرطان، خستگی، افسردگی موثر هستش و کلی خواص دیگه داره که می تونید توی سایت مون مقاله های مرتبط با گانودرما مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا