آفات قارچآکادمی آموزش پرورش قارچکلینیک

مگس های قارچ – قسمت سوم

مگس های قارچ (MUSHROOM FLIES) با توجه به اهمیت فوق العاده مگس های قارچ در انتشار بیماری های مهلک در مزارع قارچ و خسارات فیزیکی ناشی از تغذیه لارو انها به محصول، بر آن شدیم تا اطلاعات و جزئیات بیشتری از سیکل زندگی آنها در اختیار علاقه مندان قرار دهیم تا با آگاهی بیشتری، مبارزات موثرتر و ارزانتری با این افات داشته باشند.

در صنعت قارچ سه نوع مگس مهم با نام های Cecid fly, Phorid fly, Sciarid fly بعنوان مهمترین ناقلین بیماری ها وجود دارد که مگس Sciarid fly از سایرترین فعال تر و اثر گذارتر می باشد.

مگس فورید Phorid flies

این مگس درجه دوم اهمیت را در صنعت جهانی پرورش قارچ به خود اختصاص داده است.

حشره بالغ آن کوچک (2-3میلی متر)، دارای قوز کوچکی در ناحیه پشت و آنتن های بسیار کوچک می باشد و در مقایسه با مگس سیارید به نظر درشت تر، فعال تر و دارای حرکات غیر قابل پیش بینی می باشد.

حشرات بالغ نر و ماده شبهات زیادی به یکدیگر دارند.

حشره بالغ فورید عموما دیرتر از مگس سیارید وارد سالن های پرورش می شود.

مگس فورید هوای گرم و شرایط خشک را در بستر ترجیح می دهد و معمولا در ماه های گرم سال تبدیل به معضل اصلی مزرعه می شوند. به همین دلیل هجوم این مگس عموما پس از فلاش دو و در نواحی خشک بستر رویت می شود.

لارو این مگس دارای رنگ سفید کرم بوده و در حداکثر رشد طولی خود در حدود 6 میلی متر دیده می شود. انتهای بدن لارو این حشره پهن و دارای لوله های تنفسی می باشد. سر لارو باریک و همرنگ سایر بخش های لارو می باشد. قطعات دهانی به صورت قلاب های نسبتا کوچک ودر داخل سر نگهداری می شود. لارو فورید تنها از میسیلیوم قارچ و بصورت انتخابی تغذیه می کند.

حشره ماده پس از وارد شدن به سالن پرورش، در مناطقی که میسیلیوم تازه رشد کرده تخم گذاری می کند . تعداد تخمی که حشره بالغ ماده در عمر خود می گذارد در حدود 50 عدد می باشد. لارو پس از چند روز از تخم خارج وبلافاصله شروع به تغذیه می کند. لارو این حشره دارای 3-4 مرحله رشد (Instar) می باشد.

مگس فورید در مقایسه با سیارید به تغییرات دمای کمپوست و خاک پوششی بسیار حساس تر می باشد و این دلیل اصلی متغییر بودن طول سیکل زندگی این حشره می باشد. در بستر با دمای معتدل ( 24-27 درجه سانتیگراد) از مرحله تخم تا ظهور حشره بالغ ,تنها 15 روز طول می کشد و در ایام هوادهی و برداشت در بستربا دمای 16-21 درجه ،طول سیکل کامل زندگی این حشره حدود50 روز زمان نیاز دارد.

لارو تنها حدود 3/1 طول سیکل زندگی را به خود اختصاص میدهد و الباقی سیکل به مراحل حشره بالغ ،تخم و شفیره گی اختصاص میابد.

طول شفیره 8/1 اینچ و رنگ آن از کرم (در ابتدای شفیره گی) تا قهوه ای تیره (در انتهای مرحله شفیره گی)می باشد. شفیره دارای شکل کروی پهن و لوله های تنفسی در لبه های ناحیه سر می‌باشد.

از آنجا که لارو این مگس به صورت انتخابی از میسیلیوم های قارچ تغذیه می‌کند، قادر به وارد کردن خسارت به محصول به اندازه لارو مگس سیارید نمی باشد.

حشره بالغ مگس فورید قادر به انتقال عوامل بیماریزا قارچی و باکتریایی می‌باشد و راه مبارزه با آن رعایت نکات بهداشتی، رعایت درزبندی درب ها و معابر ورودی به سالن ها و مبارزه شیمیایی موثر طبق برنامه منظّم می‌باشد.

از آنجا که حشره بالغ فورید بسیار اکتیو و فعال است، در طول مرحله برداشت باعث آزار و اذیت تیم برداشت خواهد شد.

 

 

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا