دانش افزاییدکتر پین

کنترل تعداد پین و سایز قارچ

یکی از روش های اجرائی تاثیر گذار بر تعداد پین و سایز قارچ روی بستر، تغییر در میزان دمای هوای سالن است. اعمال تغییرات در درجه حرارت سالن امری است که می توان به سرعت آن را در سالن اجرا نمود.

پیش بینی میزان CO2 موجود در سالن کار دشواری است؛ ولی می توان به طور موثری از آن بهره برداری نمود. یعنی در خلال افزایش میزان CO2 هوای سالن، می توان به اهداف مورد نظر کیفی و کمی نیز رسید.

اهمیت زمان

زمان استفاده از پارامتر دمای هوای سالن به منظور تاثیر آن بر روی تعداد پین ها، زمانی است که پین های بستر شروع به رشد کنند. تصمیم گیری در خصوص تعیین زمان دقیق این اقدام کار دشواری است. انجام زودتر از این زمان، کاهش در تعداد پین و به دنبال آن صدمات حاصل از کاهش کمی محصول را در پی خواهد داشت.

از طرف دیگر تاخیر در آن، می تواند افزایش در کمیت تولید ولی صدمات وارده به کیفیت محصول را بهمراه افزایش دستمزد پرسنل داشته باشد که مستقیما باعث افزایش هزینه های تولید می گردد‌. موضوع مهم در این بحث، میزان دمای کمپوست است.

تغییرات دما

لازم به ذکر است که دمای کمپوست براحتی تحت تاثیر دمای هوای سالن قرار می گیرد و در حالت کلی حتی تغییر درجه حرارت هوای سالن به میزان نیم درجه سانتیگراد می تواند تغییرات زیادی را در محیط داخلی سالن ایجاد نماید که می توان این تغییرات را حتی ۲۴ ساعت پس از بازگشت دمایهوا به دمای پیش از تغییر، رویت نمود.

کاهش جمعیت پین روی بستر با اعمال این روش مانع از افزایش سریع دمای کمپوست و همچنین تجمع گاز Co2 ‌ در بستر و در خوشه های قارچی روی بستر می گردد. البته رسیدن به این موضوع مستلزم برداشت چند درصدی قارچ ها در اندازه کوچک است.

تنظيم فن هواساز و فعاليت كمپوست
>

این اقدام سبب می شود که دامنه متنوعی از قارچ ها بر اساس سایز و اندازه از روز اول برداشت در بستر به وجود آید. سایر قارچها با اندازه متوسط و حتی کمی درشت تر برای ادامه رشد بر روی بستر باقی می مانند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا