اخبار جهان در حوزه قارچاخبار صنعت قارچ

توصیه به قارچ کشاورزان هلمند، به‌جای خشخاش قارچ بکارید

اداره توسعه زراعت ولایت هلمند افغانستان کشاورزان و روستاییان این ولایت را تشویق می‌کند به‌جای خشخاش،‌ سمارق (قارچ) بکارند.

به گزارش خبرگزاری هاگ و به نقل از باختر،‌ خبرگزاری دولتی افغانستان، مسئول اداره زراعت هلمند از افزایش برنامه‌های تشویقی در این ولایت برای گسترش کشت قارچ خبر داده است. باوجود صرف بودجه‌های هنگفت و تلاش‌های ملی،‌ منطقه‌ای و بین‌المللی، افغانستان همچنان بزرگ‌ترین تولیدکننده تریاک است و بخش عمده تریاک این کشور،‌ در ولایت هلمند تولید می‌شود. رئیس اداره زراعت هلمند به باختر گفته برداشت محصول امسال سمارق یا قارچ رضایت‌بخش بوده و می‌تواند جایگزین خشخاش شود.

پس از سقوط طالبان،‌ افغانستان به کمک حامیان بین‌المللی‌اش،‌ ازجمله آمریکا و بریتانیا، برنامه‌های گسترده‌ای برای کاهش تولید مواد مخدر و معرفی کشت جایگزین به کشاورزان افغان اجرا کرد که در عمل موفقیت چندانی نداشت. گفته می‌شود ادامه جنگ و ناامنی در کنار فساد اداری،‌ از عوامل ناکامی برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر در افغانستان بوده است. باوجود این،افغانستان در گسترش گیاه گران‌قیمت زعفران در مناطق مختلف کشور، ازجمله هرات، تجربه موفقی داشته است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا