اخبارعلمی

علائم و نشانه های گوارشی پس از مصرف قارچ سمی

برخی از سموم موجود در قارچ‌ها به گرما مقاوم بوده و در اثر فرآیندهای آماده‌سازی غذا مانند کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخارپز کردن و غیره تخریب نمی‌شود.

رئیس مرکز بهداشت استان جیرفت عنوان کرد: هرچند در برخی موارد حرارت، برخی از مواد سمی موجود در قارچ‌ها را از بین می‌برد، با این‌وجود برخی از سموم موجود در قارچ‌ها به گرما مقاوم بوده و در اثر فرآیندهای آماده‌سازی غذا مانند کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخارپز کردن و غیره تخریب نمی‌شود.

رضا محمودی در خصوص بروز علائم و نشانه‌های گوارشی به‌صورت تأخیری از پنج تا ۱۲ ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ تأکید کرد که هر چه سریع‌تر بیمار را به مرکز درمانی تخصصی سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها منتقل کنند.

تشخیص و درمان سریع؛ افزایش امکان درمان

این مقام مسئول در خصوص اهمیت سرعت عمل در تشخیص و درمان گفت: انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت‌ها، امکان درمان موفقیت‌ آمیز را افزایش می‌دهد و هرگونه تأخیر در این امر باعث افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار را افزایش می‌دهد.

رئیس مرکز بهداشت جیرفت در همین راستا ادامه داد: با مشاهده علائم و نشانه‌های بالینی اولیه به‌ویژه از نوع تأخیری در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ، از هرگونه خوددرمانی و درمان علامتی پرهیزکرده و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل کنید.

محمودی همچنین خاطرنشان کرد: مردم در صورت امکان، نمونه باقی‌مانده قارچ مصرف‌شده را برای شناسایی کادر پزشکی در بیمارستان به همراه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا