اخبار صنعت قارچجهاد کشاورزی

۱۶۰ هزار تن قارچ امسال در کشور تولید می شود

امسال میزان تولید قارچ در سطح کشور به ۱۶۰ هزار تن می‌رسد که ۱۰ هزار تن بیش از سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری هاگ- غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی، در توضیحات بیشتر این خبر این‌گونه اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۱۵۰ هزار تن قارچ در کشور تولیدشده بود که بخش عمده آن در بازار داخلی به مصرف رسید و بقیه صادر شد.

قارچ‌های بسته‌بندی با هولوگرام

این مقام مسئول در رابطه با فرآیند بسته‌بندی محصولات تولیدی و شفاف‌سازی این روند، افزود: دستورالعمل نصب هولوگرام بر روی بسته‌بندی قارچ خوراکی در چارچوب شفاف‌سازی مسیر تولید و عرضه انجام می‌شود و با توجه به مصرف قارچ خودرو و سمی در عرصه‌های طبیعی، امسال دستورالعمل نصب هولوگرام بر روی بسته‌های قارچ تولیدی به‌منظور اعتمادسازی مصرف‌کنندگان تدوین‌شده است.

تحقیقات درزمینهٔ تولید و فرآوری قارچ خوراکی

تقوی در رابطه با فعالیت‌های تحقیقاتی در این زمینه‌ها اضافه کرد: امسال واحد تحقیقات مربوط به تولید و فرآوری قارچ خوراکی در موسسه تحقیقات علوم باغبانی دایر شده که به همین منظور چند شرکت خصوصی نیز برای همکاری تحقیقاتی اعلام آمادگی کرده‌اند.

معافیت مالیاتی برای تولیدکنندگان قارچ

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی موضوع تصویب معافیت مالیاتی تولیدکنندگان بستر کشت قارچ (کمپوست) را در کمیسیون اقتصادی دولت اطلاع‌رسانی کرد و گفت: پیش‌ازاین پیشنهاد معافیت مالیاتی تولیدکنندگان بستر کشت قارچ برای تصویب به هیئت دولت ارسال‌شده بود.

این مقام مسئول در سخنان خود با اشاره به میزان مالیات تولیدکنندگان کمپوست در شرایط پیش‌ازاین بالغ‌بر ۲۰ تا ۲۲ درصد تولید، افزود: پیش‌بینی می‌شود با این معافیت، هزینه مالیات وارد چرخه سرمایه در گردش در حوزه تولید کمپوست یا همان بستر کشت قارچ شود.

طبق مصوبه هشتم مردادماه ۱۳۹۷ کمیسیون اصلی اقتصادی هیات دولت، فعالیت تولید بستر کشت قارچ های خوراکی (کمپوست) به عنوان یکی از مصادیق فعالیت های کشاورزی مورد تایید قرار گرفت و براساس ماده ۸۱ قانون مالیات های مستقیم از پرداخت مالیات معاف شد.

ظرفیت تولید و صادرات در کشور

در حال حاضر سالانه بالغ‌بر ۱۵۰ هزار تن قارچ خوراکی توسط ۹۰۰ واحد بهره‌برداری دارای مجوز تولید می‌شود که منجر به اشتغال‌زایی بیش از ۱۰ هزار نفر شده است، همچنین پارسال بیش از ۳۶۰۰ تن قارچ خوراکی به خارج از کشور صادر شد.

لازم به ذکر است سرانه مصرف قارچ در ایران بین ۱ تا ۱ کیلو و ۲۰۰ گرم است و این درحالی‌که در کشورهای اروپایی ۴ کیلوگرم و در دنیا متوسط ۲ کیلوگرم مصرف می‌شود. امروز در جهان بیش از ۲۰ گونه قارچ به روش تجاری پرورش داده می‌شود که کشورهای چین، آمریکا، هلند، فرانسه و لهستان پنج کشور برتر تولیدکنندهٔ قارچ خوراکی محسوب می‌شوند.

آمار مسمومیت های قارچی سال گذشته

بر اساس آخرین آمار منتشره از سال گذشته، افزایش میزان بارندگی‌ها و در پی آن رویش قارچ‌های سمی باعث شد، بیش از ۱۰۰۰ نفر در ۵ استان غربی کشور به دلیل مصرف قارچ سمی مسموم و راهی بیمارستان شوند که بیش از ۱۵ نفر آنان جان باختند و اکنون ۵۰ گونه قارچ سمی در ایران رشد می‌کنند که ۴ گونه آن مرگبار است.

در بررسی‌های انجام‌شده بر روی نمونه قارچ‌های مصرفی مربوط به بیماران مسموم مشخص شد که یک نوع از آنها، قارچ سمی و کشنده با عوارض کبدی Lepiota brunneioncarnata بود. ۲ نوع قارچ سمی و غیر کشنده Hypholoma fascicalare و Coprinopsis atram entaria نیز موجب مسمومیت افراد شد.

شایان‌ذکر است اولین نمونه این قارچ‌ها از کرمانشاه و آخرین آنها از کهگیلویه و بویراحمد جمع‌آوری شد. سال ۱۳۸۵ نیز با طغیان رویش قارچ‌های سمی در برخی نقاط کشور روبرو شدیم و حدود ۶۰۰ نفر از هم‌وطنان راهی بیمارستان شدند.

هشدار؛ قارچ‌های سمی قابل‌تشخیص نمی‌باشند

طبق اعلام کارشناسان: هیچ تفاوتی بین قارچ‌های سمی و خوراکی وجود ندارد و تفاوت آنها برای یک قارچ‌شناس، به‌راحتی قابل‌تشخیص نیست.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا