اخبار صنعت قارچحوادث صنعت قارچ

مسمومیت شدید ۶ کودک گیلانی به علت خوردن قارچ‌های وحشی

قارچ‌های وحشی جان یک کودک را در گیلان گرفت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ۶ کودک گیلانی به علت خوردن قارچ‌های وحشی دچار مسمومیت شدیدی شدند که یکی از آن‌ها جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هاگ، آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هشدار اخیر دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر عدم استفاده و مصرف قارچ‌های جنگلی و یا وحشی توسط مردم را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: 6 کودک گیلانی به علت خوردن قارچ‌های وحشی دچار مسمومیت شدید شدند.

او با بیان اینکه این مسمومیت‌ها اخیراً در مناطقی از شهرستان سیاهکل اتفاق افتاده است عنوان کرد: رویش قارچ‌های سمی فقط محدود به شهرستان سیاهکل نیست و امکان دارد در بسیاری از نقاط جنگلی استان گیلان رشد کنند بنابراین مردم باید مراقب باشند.

حیدرزاده با تأکید بر اینکه بارندگی‌های شدید به ویژه در شهریور ماه موجب رویش فراوان انواع قارچ‌های جنگلی در مناطق جنگلی، بیشه‌زارها، کوه‌ها و کوهپایه‌های استان گیلان می‌شود تصریح کرد: از حیث شکل، اندازه و قوام نمی‌توان تفاوتی بین قارچ‌های سمی و غیرسمی قائل شد.

علائم مسمومیت با قارچ وحشی

این مسئول با بیان اینکه حتی افراد ماهر نیز امکان زیادی دارد در تشخیص قارچ‌های سمی از غیر سمی دچار اشتباه شوند گفت: مصرف قارچ‌های سمی علائم گوارشی نظیر اسهال، استفراغ، تهوع، دل درد و علایم عصبی نظیر سرگیجه وزوز گوش را به دنبال دارد از طرفی در مواردی نیز موجب مرگ فرد می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اینکه افراد نباید به هیچ وجه قارچ را از طبیعت بچینند و یا اقدام به خرید قارچ از بازارهای محلی کنند ابراز داشت: سمی بودن قارچ سمی با پختن، شستن و فرآوری کردن هم از بین نمی‌رود بنابراین استفاده از هر نوع قارچ جنگلی ممکن است خطرناک باشد.

کودکان طعمه قارچ وحشی

حیدرزاده با بیان اینکه حتی کودکان امکان دارد با دست زدن به قارچ‌های سمی و به دهان بردن دست خود دچار مسمومیت شوند خاطرنشان کرد: از والدین و پدر و مادرها انتظار داریم در این ایام بیشتر مراقب کودکان خود به ویژه در این فصل باشند تا کودکانشان در معرض قارچ‌های سمی قرار نگیرند.

او در مورد افرادی که تمایل به مصرف قارچ به عنوان ماده غذایی دارند نیز مطالبی بیان داشت و عنوان کرد: به این افراد توصیه می‌شود که از قارچ‌هایی که دارای مارک استاندارد هستند و در فروشگاه‌های معتبر به فروش می‌رسند استفاده کنند.

منبع تسنیم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا