اخبار عمومی و گزارش

نقش صنعت قارچ در آینده اقتصاد کشور

کشت قارچ‌های اگزوتیک مزایای زیادی نسبت به قارچ دکمه‌ای دارد

مدیر مرکز خدمات تخصصی قارچ‌های خوراکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، نقش صنعت قارچ در آینده اقتصاد کشور و رشد آن را بسیار مهم‌تر از قبل دانست.

دکتر جواد جانپور مدیر مرکز خدمات تخصصی قارچ‌های خوراکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در نشست تخصصی با عنوان “فرصت‌های نوین کشاورزی با معرفی قارچ‌های اگزوتیک“، گفت: صنعت قارچ خوراکی در آینده نقش مهم‌تر و بزرگتری در رشد اقتصادی و تامین نیاز منابع غذایی سالم را در کشور خواهد داشت.

 

رشد صنعت قارچ کشور

این کنفرانس علمی توسط پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی، در حاشیه روز سوم نمایشگاه آیفارم مشهد، برگزار گردید. در این نشست علمی که در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد انجام شد، دکتر جانپور گفت: افزایش تقاضا در بازار، آگاهی مردم نسبت به خواص غذایی و دارویی قارچ‌ها، ترویج کشت و تنوع تولید نژادهای مختلف قارچ‌ در کشور و توسعه فناوری‌های نوین دلایل اصلی توسعه مصرف قارچ‌های خوراکی و افزایش تولید این محصول در دنیا و همچنین ایران است.

وی تصریح کرد: تولید و پرورش قارچ‌های خوراکی بدلیل امکان انجام چندین نوبت کشت در سال (بسته به نوع قارچ، 4 الی 6 دوره)، استفاده بهینه از فضا بدلیل امکان کشت طبقاتی یا عمودی، همچنین بدلیل استفاده از ضایعات گیاهی و کشاورزی در تولید بستر کشت می‌تواند با سرعت زیادی توسعه پیدا کند.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی یکی از راه‌های توسعه بیشتر کشت قارچ‌های خوراکی در کشور را رونق گرفتن صادرات این محصول بصورت تازه، خشک و یا فرآوری شده دانست. وی عنوان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با تولید محصولات سالم و همچنین حمایت‌ها و تسهیلات برای ایجاد اشتغال‌هایی در مقیاس کوچک، به شرط برقرار شدن زنجیره ارزش می‌تواند به توسعه درآمد پایدار بخصوص برای مناطق کمتر برخوردار کمک کند.

 

آسیب شناسی صنعت قارچ ایران

مدیر مرکز خدمات تخصصی فناوری تولید قارچ‌های خوراکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، تحلیلی از آسیب شناسی صنعت قارچ ایران، در این جلسه ارائه داد.

وی در نتایج این بررسی عنوان کرد: مدیریت تولید (مهندسی زمان تولید)، افزایش هزینه‌های جاری، نیاز به سرمایه گذاری و ارتقای سیستم‌های کنترلی در واحدهای قدیمی، کمبود مقطعی برخی مواد اولیه اصلی مانند کلش گندم و خاک پوششی، ترجیحات مصرف کننده، محدودیت‌های بازارهای صادراتی و تولید محصول رقابتی، نیروی کار و تغییرات آب و هوای ناگهانی از بزرگترین مشکلات صنعت قارچ خوراکی در ایران هستند.

عضو کمیته فنی قارچ‌های خوراکی کشور تصریح کرد: برای پررنگ کردن نقش صنعت قارچ در آینده اقتصاد کشور، باید موانع را از پیش پای تولیدکنندگان برداریم. یکی از موانع تولید و عوامل کاهنده تولید در واحدهای استان و کشور، عدم دسترسی به منابع خاک پوششی باکیفیت و مقرون بصرفه است که باعث آسیب رسیدن به سرمایه این واحدهای تولیدی می‌شود.

نقش صنعت قارچ در آینده رشد اقتصادی کشور

نقش سازمان‌ها در پیشرفت صنعت قارچ

جانپور به اقدامات جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در چندین سال اخیر اشاره کرد و افزود: مشارکت در تدوین چندین دستورالعمل و ضوابط فنی قارچ‌های اگزوتیک در وزارت جهاد کشاورزی، تحقیق و توسعه نژادهای اصلاحی قارچ‌های خوراکی، در اختیار داشتن زیست بانک نژادهای تجاری از انواع قارچ‌های خوراکی، مطالعه و تحقیقات کاربردی بر روی فرمولاسیون بستر کشت قارچ‌های خاص و همچنین عرضه اسپان(بذر قارچ) و بستر کشت انواع قارچ‌های خوراکی دکمه‌ای و خاص از جمله خدمات قابل ارائه به علاقمندان صنعت تولید قارچ‌های خوراکی می‌باشد.

در بخش دیگری از این نشست تخصصی، دکتر آفاق، کارشناس حوزه قارچ خوراکی در سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بعنوان مهمان این نشست، آمارهایی از حجم تولید قارچ خوراکی دکمه‌ای و قارچ های خاص را در استان ارائه و عنوان کردن: سالانه حدود 22 تن قارچ‌های غیر دکمه ای در استان خراسان رضوی تولید می‌شود.

وی به ارزش غذایی قارچ‌های خوراکی اشاره کرد و دلایلی چون متفاوت بودن مواد اولیه بستر کشت قارچ های خاص نسبت به قارچ دکمه ای، عدم نیاز به استفاده از خاک پوششی، پایین بودن تنوع و شیوع آفات و بیماری‌ها و در نهایت تولید یک محصول سالم تر را از مزایای تولید قارچ های خاص (اگزوتیک) بر شمرد.

 

منبع: روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

 

تمامی اخبار عمومی و گزارشات صنعت قارچ را در مجله خبری-آموزشی هاگ مشاهده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *