آشنایی با تولید قارچ خوراکیویکی قارچ

پرورش قارچ خوراکی در منزل

یکی از بهترین کارها و مشاغل ، پرورش قارچ خوراکی  است که اگر همه ی نکات ضروری  را در زمان شروع به کار رعایت کرد  و طبق  برنامه و اصول مشخص شده پیش رفت ، در مدت زمان کوتاهی  شاهد به سود رسیدن خواهیم بود .
این سود دهی منوط به برقراری تمام نکات دقیق پرورش قارچ خوراکی است .

پرورش قارچ ، شغل سودمند

برخی از افراد برای داشتن شغلی پر سود و پر بازده به انجام این کار روی می آورند . اما تمامی این افراد شرایط لازم برای شروع کار و کشت محصول در سالن های پرورش بزرگ را ندارند . به همین دلیل پیشنهادی  برای کارآفرینان محلی  که توانایی اولیه راه اندازی سالن های کشت بزرگ را ندارند  و یا قصد راه اندازی تولیدی کوچک تر با هزینه ی کمتری دارند ، مطرح می شود . این پیشنهاد پرورش قارچ خوراکی در منزل است .

تولیدقارچ در منزل

راه اندازی این صنعت  سود آور در منزل یکی از بهترین  کار ها برای به دست آوردن تجربه  و کسب درآمدی ایده آل است . برای راه اندازی این کسب سود آور در منزل بایذ به خاطر داشته باشید که با توجه به سوددهی  و سادگی این کار باید از دانش و آگاهی لازم برخوردار بود .

پرورش قارچ خوراکی در منزل, هاگ
پرورش قارچ خوراکی در منزل

 

شاید دوره های ابتدایی پرورش قارچ در منزل بیشتر جنبه ی  یادگیری و آموزش برای افراد بدون تجربه باشد  زیرا برای این کار حتما باید ابتدا به کسب تجربه پرداخت زیرا آموزش به تنهایی در این شغل منجر به موفقیت و سود دهی نمی شود بدین ترتیب کسب تجربه و فرا گیری آموزش باید همراه با یک دیگر باشد.

قارچ خوراکی

تولید کننده در ابتدای شروع کار باید تصمیم بگیرد که قصد تولید و پرورش چه نوع قارچی  را دارد .
در مرحله ی اول نوع و گونه ی قارچ پرورشی  برای تولید در منزل  باید به درستی انتخاب شود . برای پرورش قارچ در خانه بیشتر از قارچ دکمه ای ، صدفی و گانودرما استفاده می شود  که در نوع پرورش تقریبا یکسان هستند ولی  در بستر کشت باهم خیلی فرق دارند .

زمان پرورش قارچ

زمان مناسب پرورش قارچ در منزل  از مهر ماه تا آذر ماه است ولی در صورت داشتن امکانات لازم از جمله رطوبت و حرارت متعادل در مابقی ایام سال نیز می توان پرورش را انجام داد. این شغل به بازه ی زمانی زیادی احتیاج ندارد و کاشت و برداشت قارچ در منزل فرآیند کوتاهی است که به طور معمول سی و پنج روز طول می کشد و تا پایان باردهی به هشت هفته  وقت احتیاج دارد. یا به طور کلی دو ماه زمان لازم است .

اگر پرورش قارچ در منزل انجام شود هزینه ی بسیار کمی دارد و عموم مردم از پس هزینه های آن بر می آیند. یرای انجام هر کاری در ابتدا باید تحقیقات لازم انجام  و اطلاعات لازم کسب شود  و باید دانست که چه نکاتی در انجام کار مهم است  و لوازم مورد استفاده  ی آن چیست . در ادامه به نکات و لوازم مورد احتیاج پرورش قارچ در منزل می پردازیم :

 سالن پرورش خانگی

سالن پرورش در منزل ، یک طبقه ی مسکونی ، پارکینگ ، حیاط یا زیر زمین خانه است و در تمامی این مکان ها می توان به پرورش قارچ پرداخت .

پرورش قارچ خوراکی در منزل, هاگ
پرورش قارچ خوراکی در منزل

مهم ترین ویژگی در انتخاب سالن پرورش در منزل این است که : بیشترین تعداد قفسه در کم ترین فضا قرار بگیرد و پرورش دهنده به راحتی بتواند بین قفسه ها حرکت کند و دسترسی برایش راحت باشد. ارتفاع سالن پرورش خانگی  هم از دو و نیم تا سه متر است .

 پیش سالن

بیش سالن ها مکان هایی هستند  با اندازه هایی بسیار کوچک  دو در دو یا سه در سه هستند که برای تنظیم دما از آن ها استفاده می شود . در آن جا لوازمی مانند دستگاه رطوبت ساز  ، امکانات سرمایشی  و گرمایشی  قرار می گیرد  و زمانی که شرایط مساعد  در این اتاقک فراهم باشد ، درب اتاقک را گشوده تا هوای تنظیم شده  ی آن به محیط و سالن اصلی  راه یابد .
هدف اصلی این اتاقک ها برای  تنظیم دما  ، وارد نشدن شک ناگهانی به قارچ ها  بر اثر تغییر ناگهانی دما در فضای اصلی و سالن پرورش است ..

 ابعاد سالن پرورش

ابعاد سالن پرورش بستگی به میزان سرمایه ی افراد است  از حدود شش متر شروع می شود . اما برای داشتن درآمد مناسب  باید از یک فضای  چهل تا پنجاه متری استفاده کرد . بهتر از پوشش دیواره های سالن سرامیکی باشد و در صورت نبودن این شرط دیواره های سرامیکی نیز  می توان دیواره های سیمانی راهم جایگزین کرد . اگر امکان وجود دیواره های سیمانی نیز میسر نشد می توان  از پلاستیک پلی اتین هم استفاده کرد. سالن حتما باید قابل شست و شو  و بدون درز و سوراخ برای ورود حشرات باشد.

قفسه بندی

برای قفسه بندی  سالن استفاده از لوله های آلمینیومی بهتر از لوله های آهنی است که بهتر است لوله ها را با سیم هاس گالوانیزه بست . لوله های آهنی با توجه به ارزان تر بودن اما به دلیل این که در معرض رطوبت هستند و دچار زنگ زدگی می شوند مناسب نیستند. قفسه های چوبی نیز به دلیل جذب رطوبت  تولید باکتری می کند . تعداد طبقات  قفسه بستگی به ارتفاع سالن دارد که معمولا دو تا چهار  طبقه است و فاصله ی بین آن ها شسصت و پنج تا هفتاد سانتی متر است.

سیستم گرمایشی

بسیاری از افراد  از وسایل  معمولی مثل بخاری یا اجاق گاز  تک شعله برای این کار استفاده  می کنند  ، فقط باید آن ها را  در سالن اصلی  قرار ندهید و در پیش سالن جای بدهید تا  هوای سالن پرورش را خشک نکند.

 سیستم سرمایشی

برای این کار در منزل می توان از کولر آبی  همراه با  لوله های پلاستیکی استفاده کرد  ، که به شکل کانال  در سالن اصلی کشیده شده است . با این کار سیستم هوایی کم هزینه ای را در اختیار دارید  و هنگامی که دمای آن بالا رفت با آب پاشی به دیواره های سالن  و کف آن محیط خنک می شود . در صورت نبودن کولر دستگاه رطوبت ساز کوچک  نیز قابل استفاده است .

  تهویه

در سالن پرورش باید حد اقل  از یک طرف هوا  به داخل جریان داشته باشد اما در سالن های خانگی باید از دو طرف جریان هوا باشد. و حتما باید به نسبت اندازه ی فصا از دستگاه های  کوچک هواساز  استفاده کرد که لوله های آن از جنس پلی اتیلن یا پلاستیک معمولی باشد  که به شکل دایره ای سوراخ شده باشند .برای تهویه از فن های کوچک هم می توان استفاده کرد.

پرورش قارچ خوراکی در منزل, هاگ
پرورش قارچ خوراکی در منزل

دماسنج

می توان از دماسنج معمولی یا دیجیتال استفاده کرد و در سالن پرورش حتما باید سه دماسنج باشد که درصورت ایجاد مشکل در یکی مابقی به درستی کار کنند .

کمپوست

کمپوست در پرورش قارچ جزو اساسی ترین مواد است که برای تولیدکنندگان خانگی کمپوست موجود در بازارسودمند تر است .

کتاب قارچ های سمی ایران
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا