آکادمی قارچآموزش

پرورش قارچ خوراکی در منزل

یکی از بهترین کارها و مشاغل، پرورش قارچ خوراکی است که اگر همه نکات ضروری را در زمان شروع به کار رعایت کرد و طبق برنامه و اصول مشخص شده پیش رفت، در مدت زمان کوتاهی شاهد به سود رسیدن خواهیم بود. این سود دهی منوط به برقراری تمام نکات دقیق پرورش قارچ خوراکی است.

پرورش قارچ ، شغل سودمند

برخی از افراد برای داشتن شغلی پر سود و پر بازده به انجام این کار روی می آورند ولی تمامی این افراد شرایط لازم برای شروع کار و کشت محصول در سالن ها و مجموعه های بزرگ پرورش را ندارند. به همین دلیل پیشنهاد انجام این فعالیت برای کارآفرینان محلی در منازل خود مطرح می شود.

پرورش قارچ ، شغل سودمند

تولید قارچ در منزل

راه اندازی این صنعت سود آور در منزل یک راه منطقی برای به دست آوردن تجربه و کسب درآمدی ایده آل محسوب می شود. برای راه اندازی این فعالیت و کسب سود آن در منزل باید به خاطر داشته باشید که برای انجام این کار باید از دانش و آگاهی لازم برخوردار بود.

شاید دوره های ابتدایی پرورش قارچ در منزل بیشتر جنبه یادگیری و آموزش برای افراد بدون تجربه داشته باشد زیرا برای این کار حتما باید ابتدا به کسب تجربه پرداخت زیرا آموزش به تنهایی در این شغل منجر به موفقیت و سود دهی نمی شود بدین ترتیب کسب تجربه و فرا گیری آموزش باید همراه با یک دیگر باشد.

تولید کننده در ابتدای شروع کار باید تصمیم بگیرد که قصد تولید و پرورش چه نوع قارچی را دارد.
در مرحله ی اول نوع و گونه ی قارچ پرورشی  برای تولید در منزل  باید به درستی انتخاب شود . برای پرورش قارچ در خانه بیشتر از قارچ دکمه ای ، صدفی و گانودرما استفاده می شود  که در نوع پرورش تقریبا یکسان هستند ولی  در بستر کشت باهم خیلی فرق دارند .

پرورش قارچ خوراکی در منزل

زمان پرورش قارچ

با توجه به شرایط اقلیمی زمان مناسب پرورش قارچ در منزل  از مهر ماه تا آذر ماه است ولی در صورت داشتن امکانات لازم از جمله رطوبت و حرارت متعادل در مابقی ایام سال نیز می توان پرورش را انجام داد. این شغل به بازه ی زمانی زیادی احتیاج ندارد و کاشت و برداشت قارچ در منزل فرآیند کوتاهی است که به طور معمول سی و پنج روز طول می کشد و تا پایان باردهی به هشت هفته وقت احتیاج دارد. یا به طور کلی دو ماه زمان لازم است.

پرورش قارچ در منزل هزینه ی بسیار کمی دارد و عموم مردم از پس هزینه های آن بر می آیند. برای انجام هر کاری در ابتدا باید تحقیقات لازم انجام  و اطلاعات لازم کسب شود  و باید دانست که چه نکاتی در انجام کار مهم است  و لوازم مورد استفاده  ی آن چیست. در ادامه به نکات و لوازم مورد احتیاج پرورش قارچ در منزل می پردازیم :

 سالن پرورش خانگی

سالن پرورش در منزل، یک طبقه ی مسکونی ، پارکینگ ، حیاط یا زیر زمین خانه است و در تمامی این مکان ها می توان به پرورش قارچ پرداخت .

مهم ترین ویژگی در انتخاب سالن پرورش در منزل این است که : بیشترین تعداد قفسه در کم ترین فضا قرار بگیرد و پرورش دهنده به راحتی بتواند بین قفسه ها حرکت کند و دسترسی برایش راحت باشد. ارتفاع سالن پرورش خانگی هم از دو و نیم تا سه متر است .

 پیش سالن

پیش سالن ها مکان هایی هستند با اندازه هایی بسیار کوچک  دو در دو یا سه در سه هستند که برای تنظیم دما از آن ها استفاده می شود . در آن جا لوازمی مانند دستگاه رطوبت ساز، امکانات سرمایشی  و گرمایشی  قرار می گیرد  و زمانی که شرایط مساعد در این اتاقک فراهم باشد، درب اتاقک را گشوده تا هوای تنظیم شده ی آن به محیط و سالن اصلی راه یابد. هدف اصلی این اتاقک ها برای تنظیم دما، وارد نشدن شک ناگهانی به قارچ ها  بر اثر تغییر ناگهانی دما در فضای اصلی و سالن پرورش است.

 ابعاد سالن پرورش قارچ

ابعاد سالن پرورش بستگی به میزان سرمایه ی افراد دارد و از حداقل حدود 6 متر مربع شروع می شود . اما برای داشتن درآمد مناسب باید از یک فضای چهل تا پنجاه متری استفاده کرد. بهتر است از پوشش دیواره های سالن سرامیکی باشد و در صورت نبودن این شرط دیواره های سرامیکی نیز می توان دیواره های سیمانی راهم جایگزین کرد. اگر امکان وجود دیواره های سیمانی نیز میسر نشد می توان از پلاستیک پلی اتیلن هم استفاده کرد. سالن حتما باید قابل شست وشو و بدون درز و سوراخ برای ورود حشرات باشد.

 ابعاد سالن پرورش

پرورش قارچ خوراکی در منزل

قفسه بندی سالن پرورش قارچ

برای قفسه بندی  سالن استفاده از لوله هایاهنی ابکاری شده بهتر از لوله های آهنی سیاه است که بهتر است لوله ها را با سیم هاس گالوانیزه بست . لوله های آهنی با توجه به ارزان تر بودن اما به دلیل این که در معرض رطوبت هستند و دچار زنگ زدگی می شوند مناسب نیستند. قفسه های چوبی نیز به دلیل جذب رطوبت  تولید باکتری می کند . تعداد طبقات  قفسه بستگی به ارتفاع سالن دارد که معمولا دو تا چهار  طبقه است و فاصله ی بین آن ها شسصت و پنج تا هفتاد سانتی متر است.

سیستم گرمایشی سالن پرورش قارچ

بسیاری از افراد  از وسایل  معمولی مثل بخاری یا اجاق گاز  تک شعله برای این کار استفاده  می کنند  ، فقط باید آن ها را  در سالن اصلی  قرار ندهید و در پیش سالن جای بدهید تا  هوای سالن پرورش را خشک نکند.

 سیستم سرمایشی سالن پرورش قارچ

برای این کار در منزل می توان از کولر آبی  همراه با  لوله های پلاستیکی استفاده کرد  ، که به شکل کانال  در سالن اصلی کشیده شده است . با این کار سیستم هوایی کم هزینه ای را در اختیار دارید  و هنگامی که دمای آن بالا رفت با آب پاشی به دیواره های سالن  و کف آن محیط خنک می شود . در صورت نبودن کولر دستگاه رطوبت ساز کوچک  نیز قابل استفاده است .

  تهویه

در سالن پرورش باید حد اقل  از یک طرف هوا  به داخل جریان داشته باشد اما در سالن های خانگی باید از دو طرف جریان هوا باشد. و حتما باید به نسبت اندازه ی فصا از دستگاه های  کوچک هواساز  استفاده کرد که لوله های آن از جنس پلی اتیلن یا پلاستیک معمولی باشد  که به شکل دایره ای سوراخ شده باشند .برای تهویه از فن های کوچک هم می توان استفاده کرد.

تهویه پرورش قارچ خوراکی در منزل
پرورش قارچ خوراکی در منزل

دماسنج

می توان از دماسنج معمولی یا دیجیتال استفاده کرد و در سالن پرورش حتما باید سه دماسنج باشد که درصورت ایجاد مشکل در یکی مابقی به درستی کار کنند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا